Maszyny i sprzęt

Kiedy potrzeba wynająć dźwig…

Czasami potrzebujemy wynająć dźwig. Najczęściej taka potrzeba wiąże się z budową, niekiedy z uporaniem się z niewygodnym problemem, jak na przykład przycięcie wysokich drzew, a czasem po prostu musimy przenieść ciężki ładunek z miejsca na miejsce. Obojętnie czym kierujemy się przy wynajęciu, bez tego urządzenia sobie nie poradzimy.

Koszt wynajęcia dźwigu

Wynajem dźwigów jest dość kosztowny. Jeśli potrzebujemy go jedynie do drobnych i niedługotrwałych prac, to tak mocno ewentualnych kosztów nie odczujemy. Jeśli jednak prace mają potrwać długo, a nie obejdzie się bez sprzętu specjalistycznego, zdolnego przenosić nawet kilkaset ton, wtedy musimy przygotować się na spory wydatek.

Koszt wynajmu dźwigu zawsze podaje się w godzinach i jest on różny w zależności od rodzaju sprzętu jaki wynajmujemy oraz lokalizacji. Wiedzieć należy, że opłata za dźwig zawiera w sobie także wynagrodzenie operatora. Najtańszą opcją są dźwigi koszowe, które wspomogą nas przy wcześniej wspomnianym przycinaniu drzew w ogrodzie, czy naprawie rynien w domu. Wynajem dźwigów tego rodzaju nie przekracza zazwyczaj 100 złotych za godzinę. Inaczej sprawy się mają, jeśli pod uwagę bierzemy potrzebę wynajęcia sprzętu specjalistycznego. W tym wypadku w zależności od udźwigu maszyny możemy zapłacić do 200 złotych przy dźwigach do 35 ton, aż na 500 złotych kończąc, wynajmując sprzęt zdolny unieść ponad stu tonowy ładunek.

Rodzaje dźwigów

Dźwigi dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: wieżowe i ruchome. Te pierwsze to wysokie i potężne żurawie, bez których nie obędzie się żadna poważna inwestycja budowlana. Do tych drugich należą wszelkiego rodzaju dźwigi mobilne, które oparte są na podwoziu samochodowym i są zdolne dojechać wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości czy potrzeby montażu dźwigu wieżowego. Najbardziej popularny sprzęt, to popularne HDSy, które są na wyposażeniu niemal każdego składu budowlanego.

Decydując się na wynajem dźwigów, należy zwrócić uwagę na rodzaj maszyny, odpowiadający naszym potrzebom. Konkretny udźwig nadaje się tylko i wyłącznie do odpowiednich prac, w związku z czym, aby uniknąć niedomówień i późniejszych przykrych konsekwencji jak zapłata za usługi dźwigiem, który nie nadaje się do przenoszenia określonych ładunków, należy zawczasu rozeznać się w ofercie firmy, z której usług będziemy korzystać.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski