Uncategorized

Raven – zaawansowany komputer jednopłytkowy do zastosowań przemysłowych

Niewiele komputerów jednopłytkowych jest produkowanych stricte dla rozwiązań przemysłowych. Jednym z takich rozwiązań, jest wprowadzony ostatnio na rynek przez firmę VersaLogic komputer Ravem. Jego cechą charakterystyczną jest obecność dwóch osobnych złączy mini-PCIexpress.

Wariant wariantowy nierówny

O przeznaczeniu Ravena i jego dostosowaniu się do złożonych warunków przemysłowych, świadczy liczba dostępnych wersji. Charakteryzują się one różną liczbą rdzeni i w miarę proporcjonalnym do nich taktowaniem procesora. Dzięki temu, można je wykorzystywać do instalacji oprogramowania o różnym stopniu złożoności i związanym z nim przeznaczeniu.

Pierwszym wariantem, w ramach którego występuje Raven, jest układ Atom E3845, który charakteryzuje się rozbudowanym modułem składającym się z czterech rdzeni. Taka konfiguracja zapewnia mu pracę z częstotliwością taktowania równą 1.91, co jak na komputery jednopłytkowe, jest naprawdę bardzo ciekawą wartością. W drugim wariancie, Atom E3827, występują „jedynie” dwa rdzenie, których łączna częstotliwość pracy spada do 1.75 GHz. W swoim najwolniejszym wariancie (Atom E3815), posiada on jeden rdzeń i 1.46 GHz.

Pamięć operacyjna i pamięć typu flash

Jak na komputery jednopłytkowe do zastosowań przemysłowych przystało, Raven nie posiada zbyt złożonej pamięci, zarówno jeśli chodzi o dysk, jak i pamięć operacyjną. Niemniej, wystarczy to do obsługi podstawowych aplikacji sterowych, bez konieczności angażowania głównych komputerów niepotrzebnego rozbudowania wewnętrznej sieci.

Raven posiada zróżnicowaną pamięć RAM, której wartość zależy od konkretnej wersji urządzenia. W swojej wolniejszej konfiguracji, komputer ten korzysta z 2 GB pamięci RAM, obsługiwanej przez kości typu DDR3L. W swej bogatszej odsłonie, sprzęt ten wyposażono w pamięć o pojemności 4 GB RAM. Co ciekawe, niezależnie od ilości pamięci, obwód ten może pracować z maksymalnie 8 GB pamięci eMMC.

Kilka słów o złączach

Nawet najlepszy komputer jednopłytkowy byłby niczym, gdyby nie zaimplementowane w nim złącza. Płytę sprzętową wyposażono tu w tradycyjny port SATA o przepustowości maksymalnej równej 3 Gbps. Oprócz niego, znalazło się tu miejsce dla 2 złącz typu PCIe w konfiguracji mini. Nie mogło również zabraknąć standardowego Ethernetu, który niezależnie od wariantu urządzenia, występuje w postaci dwóch złącz.

Bardzo interesująco prezentują się w Ravenie złącza USB. Jak na szybki sprzęt przystało, znajduje się tu 1 port USB 3.0 i 4 porty USB 2.0. Komputer został też wyposażony w przyłącze umożliwiające rozszerzenie pamięci flash poprzez kartę microSD.

Komputery jednopłytkowe dostępne są w ofercie <a href=”https://www.unisystem.pl/pl/products/industrial-computers/sbc.html”>unisystem.pl</a>