Logistyka

Palety EPAL – gwarancja jakości od polskich przedsiębiorców

Każdego dnia ogromne ilości przeróżnych produktów przewożone są różnorodnymi środkami transportu. Drugie tyle znajduje się w różnego rodzaju magazynach i oczekuje na zabranie i dowiezienie w określone miejsce. Może to odbywać się drogą morską, powietrzną lub samochodami ciężarowymi. Jest to bardzo duże wyzwanie dla firm logistycznych.

Paleta – wynalazek, który zrewolucjonizował transport

Pierwsze palety powstały w połowie XX wieku. Szybko odkryto, że te płaskie platformy to świetny sposób na przenoszenie ładunków z miejsca na miejsce przy pomocy wózków widłowych. Jednak aby było to możliwe, musiały charakteryzować się takimi samymi wymiarami. Wraz z rozwojem przemysłu powstały więc europalety, w tym palety EPAL, które w tej chwili są powszechnie stosowanym rodzajem opakowania, które służy przede wszystkim przenoszeniu i składowaniu towarów. Znacznie to usprawniło cały łańcuch dostaw w procesie logistycznym, a to zdecydowanie przełożyło się na realne oszczędności w kieszeniach inwestorów, firm transportowych, w tym także ostatecznego odbiorcy.

EPAL, czyli stowarzycznie od palet

Palety EPAL, aby mogły być powszechnie używane, bardzo szybko uległy standaryzacji i normalizacji. Z tego też powodu zawiązało się specjalne stowarzyszenie EPAL, czyli the European Pallet Association, którego głównym celem jest wprowadzenie i utrzymanie ogólnoeuropejskiej gwarancji wszystkich europalet. EPAL Polska to gwarancja, że paleta spełnia wszelkie normy i certyfikaty, jakimi objęte są te popularne nośniki. Produkcja palet EPAL odbywa się w przedsiębiorstwach, które posiadają do tego specjalne uprawnienia.

Co podlega ścisłym kontrolom?

Produkcja palet EPAL musi odbywać się zgodnie z wytycznymi norami i certyfikatami. Objęte tym są wszystkie elementy składające się na pojedynczą paletę, w tym przede wszystkim wymiary zewnętrzne oraz każdego elementu z osobna. Tylko przestrzeganie tych wytycznych ma realny wpływ na jakość każdego tego rodzaju nośnika. Epal polska produkuje palety, które podlegają normie europejskiej UNE-EN 13698-1. Standardowa i najbardziej popularna paleta posiada wymiary 1200 x 800 mm oraz wagę oscylującą w granicach 25kg. To zapewnia jej nośność, w zależności od rozłożenia ładunku, od 1000-1500 kg, gdy towar jest przenoszony, a w stanie spoczynku nawet do 4000kg (tzw. nośność statyczna).