Wyposażenie w konieczne instalacje jest bardzo ważne dla każdego rodzaju budownictwa, ale obiekty ogólnodostępne, w tym użyteczności publicznej muszą pod tym względem spełniać dodatkowe wymagania. Jedną z koniecznych instalacji jest oświetlenie awaryjne, bez którego odbiór nie jest możliwy.
Czym jest oświetlenie awaryjne?
Tego rodzaju dodatkowa instalacja elektryczna jest oświetleniem, które działa autonomicznie i niezależnie od głównych źródeł światła. System montowany jest w oparciu o dodatkowe zasilanie, które nie jest zintegrowane z podstawową siecią dostarczającą energię elektryczną do różnych punktów odbiorczych w obiekcie budowlanym.
Oświetlenie przygotowane do działania w razie awarii głównej sieci elektrycznej może być zaprojektowane przy użyciu tradycyjnych lamp, lub też świateł typu led, najważniejsza jest jego długa żywotność, a także niezawodność i trwałość.
Jak wygląda i gdzie montuje się awaryjne oświetlenie?
Tego rodzaju dodatkowa instalacja oświetleniowa jest po prostu siecią specjalnie przystosowanych lamp, które są montowane w miejscach największego natężenia ruchu. Są one włączane automatycznie w momencie odcięcia dopływu energii elektrycznej do głównej sieci zasilającej.
Na ścianach budynku widoczne są tylko lampy, niemontowane są żadne włączniki, ani gniazda. Oświetlenie działa na zasadzie czujników, które reagują w chwili odcięcia dopływu prądu do obiektu budowlanego.
Jakie obiekty muszą być wyposażone w oświetlenie awaryjne?
Tego typu instalacja świetlna musi znajdować się na wyposażeniu każdego budynku użyteczności publicznej. Wszędzie tam, gdzie może przebywać większa liczba osób, takie rozwiązanie jest wymagane przepisami prawa budowlanego.
Do obiektów publicznych można zaliczyć urzędy państwowe i samorządowe, obiekty kultury, takie, jak kina i teatry, obiekty handlowe o większej powierzchni, galerie sztuki czy sale koncertowe. Także mniejsze powierzchniowo restauracje, bary oraz siłownie muszą takie oświetlenie niezawodnie działające posiadać.