Druk sublimacyjny to nowoczesna metoda druku. Wykorzystywana jest ona przy produkcji reklamowych gadżetów dla firm – kubków, smyczy i innych. Doceniany jest ze względu na to, że nadruki wykonane tą techniką są trwałe, elastyczne, odporne na promieniowanie UV czy pranie. Druk sublimacyjny – czym tak naprawdę jest i jak go wykonać?
Sublimacja druk – czym jest? Jak go wykonać i o czym należy pamiętać?
Druk sublimacyjny to technika druku. Wykorzystuje ona, jak nazwa wskazuje, sublimację – przemianę stanu stałego w stan gazowy. Nadruk wykonuje się specjalnym atramentem na papierze transferowym. Później trzeba go nanieść na docelowy przedmiot, który pokryć należy poliestrowym lakierem, w specjalnych warunkach i uważając na odpowiednią temperaturę oraz ciśnienie. Nadruk sublimacyjny uważany jest za bardzo ekonomiczną metodę. Produkty wykonane tą techniką mają bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
Powierzchnia przedmiotu, na którym ma być wykonywana sublimacja druk, musi zostać dokładnie wyczyszczona oraz odtłuszczona. Lakier nakłada się kilkukrotnie i utwardza się go w bardzo wysokiej temperaturze. Po nadruku może zostać zastosowany specjalny lakier, który będzie chronił produkt przed promieniowaniem UV i przedwczesnym wyblaknięciem na słońcu.
Nadruk sublimacyjny – czego wymaga i gdzie jest używany?
Nadruk sublimacyjny wymaga ustawienia odpowiedniego ciśnienia oraz odpowiedniej temperatury (w granicach od 160 do nawet 2000 stopni Celsjusza, w zależności od materiału, na którym chcemy coś nadrukować). Specjalne materiały i warunki sprawiają, że nadruk sublimacyjny nie pęka podczas użytkowania przedmiotu – jest więc wyjątkowo trwały oraz elastyczny. Farba na stałe wsiąka w tkaninę czy w materiał. Nie ingeruje jednak w samą strukturę materiału – tkanina będzie mieć takie właściwości, jak przed procesem, np. będzie delikatna.
Nadruki sublimacyjne są często wykorzystywane w branży reklamowej, np. przy produkcji smyczy reklamowych, tworzeniu nadruków na reklamowe parasole czy firmowe kubki. Zastosowania tej techniki druku są więc różnorodne – drukować można na różnych powierzchniach – innymi przykładami są aluminiowe blachy czy tkaniny wykonane z poliestru, a nawet drewno. Druk sublimacyjny umożliwi wykonanie skomplikowanych projektów wzorów, wyglądających realistycznie, w pełnej gamie kolorystycznej.