Technologia

Na czym dokładnie polega system andon?

Jak wiadomo podstawą właściwego funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego będzie efektywne wykrywanie, a także ograniczanie ewentualnych problemów na linii produkcyjnej. W celu usprawnienia tego procesu rekomendowane jest bardzo poważne zastanowienie się nad wprowadzeniem usprawnień. Doskonałym przykładem może być system Andon.

Czym jest system andon?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że słowo andon z języka japońskiego znaczy sygnalizator. Jest to bowiem system stanowiący jedną z ważniejszych składowych systemu produkcyjnego Toyoty. Technika ta ma bowiem zadanie pozwolić operatorom na błyskawiczne zasygnalizowanie pojawiających się niezgodności czy błędów.

Jak wyglądają obecnie systemy Andon?

Systemy andon na samym początku działały w taki sposób, że operator na danym stanowisku miał możliwość pociągnięcia za sznurek, co powodowało zaświecenie się lampki o właściwym kolorze. Lampka w kolorze pomarańczowym oznaczała, że defekt, który się pojawił nie został zaliczony jako niezgodność. Może on jednak oznaczać rozregulowanie danej stacji, albo pojawienie się komponentów zdecydowanie gorszej jakości.

Z kolei lampka w czerwonym kolorze będzie oznaczała, że defekt, który powstał jest niezgodnością i trzeba ją odrzucić. W takiej sytuacji konieczna będzie interwencja osoby, która zarządza daną linią produkcyjną, a także podjęcie właściwych decyzji o działaniach, które muszą być przeprowadzone.

Ponadto trzeba koniecznie zaznaczyć, że technologia systemu andon z roku na rok się rozwija. Obecnie wykorzystywane systemy mają już oprócz wspomnianej sygnalizacji świetlnej także sygnał dźwiękowy.

Umożliwia to nie tylko na bardzo dokładne, ale również szybkie zidentyfikowanie miejsca miejsca, gdzie doszło do ewentualnych nieprawidłowości. Rekomendowane jest ponadto, by sygnały dźwiękowe były indywidualne dla każdej z linii produkcyjnych. Można oczywiście je różnicować w zależności od problemu, który został wykryty. Warto jednak pamiętać, by zachować w tej kwestii odpowiedni umiar, ponieważ bardzo duża liczba różnych sygnałów może przyczynić się do zamieszania w danej hali produkcyjnej.

Zalety systemu Andon

Wykorzystanie systemu sygnalizacji problemów występujących na linii produkcyjnej pozwala na ograniczenia ryzyka czy przestojów. Z kolei bardzo efektywnym reagowaniem na zaistniałe niezgodności możliwe jest nie tylko zmniejszenie czasu postoju poszczególnych stacji roboczych ale również zwiększenie wydajności. Warto również wiedzieć, że w przypadku wcześniejszego wykrycia, a następnie zniwelowania ewentualnych problemów nie dojdzie do wyprodukowania niezgodnych części.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo