EPAL to niezwykle ważny skrót, który oznacza the European Pallet Association i odnosi się do Stowarzyszenia, którego głównym założeniem jest wprowadzenie i utrzymanie ogólnoeuropejskiej gwarancji jakości europalet. Nośniki tego rodzaju to najpopularniejszy sposób magazynowania i transportowania w całym procesie logistycznym.
EPAL czyli europalety
Normalizację palet rozpoczął szwedzki koncern w 1950 roku. Głównym celem było dążenie do tego, aby wszystkie posiadały takie same wymiary i mogły obsługiwać je uniwersalne wózki widłowe. Miało to w znacznym stopniu usprawnić całe procesy logistyczne. I tak też się stało. Nie tylko przeładunki odbywały się szybciej i sprawniej, ale także magazynowany towar był lepiej zabezpieczony. Paleta o ściśle określonych wymiarach zyskała miano europalety. Obecnie każda produkcja palet epal to obligatoryjny znaczek na palecie, który zazwyczaj przyjmuje formę właśnie tego skrótu lub EUR. EPAL Polska to produkcja palet, które mogą być wytwarzane tylko przez certyfikowane firmy oraz z wysokiej jakości materiałów, również o odpowiednich parametrach i certyfikatach.
Europejskie wymiary
Wymiary każdej europalety określa norma europejska UNE-EN 13698-1 i zgodnie z nią wymiary palety powinny wynosić 1200 x 800 mm. Jej waga to około 25 kg, a nośność, zależnie od sposobu rozłożenia ładunku, wynosi od 1000 do 1500 kg. Gdy paleta stoi nieruchomo na podłożu i jest tylko nośnikiem dla ładunku bez jego przemieszczania, to jej nośność zwiększa się do 4000 kg. Waga możne ulegać nieznacznym zmianom, ponieważ to drewno jest głównym budulcem, a ono absorbuje wodę. Pod wpływem wilgoci może być więc nieco cięższa.
Produkcja palet EPAL w Polsce
Produkcja EPAL Polska jest z roku na rok wyższa. Produkowane są z wysokiej jakości drewna, ponieważ tylko w ten sposób można zagwarantować odpowiednią jakość każdego komponentu wchodzącego w skład każdej jednej palety. Deski, belki, klocki, a nawet wkręty i gwoździe objęte są standaryzacją, która z góry zakłada ich właściwości. Dlatego nośniki tego rodzaju są solidne, wytrzymałe i dobrze spełniają swoją rolę jako uniwersalnego nośnika w każdym procesie logistycznym niezależnie od miejsca przeładunków.