Logistyka

Opakowania z tworzyw sztucznych pod wymogi logistyczne

Logistyka to dziedzina, która szuka skutecznych i ekonomicznych rozwiązań, które zapewnią bezpieczny transport różnorodnych produktów oraz pozwolą znacznie obniżyć koszty całego tego procesu. Do tego również muszą się stosować producenci opakowań, którzy mają znaczący wpływ na elastyczność i płynność przepływu towarów.

Jak zoptymalizować proces transportu?

Dużą wagę w tej kwestii mają opakowania przeznaczone do transportu produktów. Nie ma znaczenia, czy chodzi o branżę spożywczą, czy może o zupełnie inną. Najważniejsze jest, aby koszty transportu znacznie zmniejszyć. Opakowania plastikowe producent więc w ten sposób projektuje, aby zapewniały odpowiednie warunki do przechowywania oraz były elastyczne w czasie przewożenia i magazynowania. Skrzynki z tworzywa sztucznego posiadają wszystkie te cechy.

Są wytrzymałe, odporne na mechaniczne uszkodzenia oraz zmienne warunki pogodowe, w tym mróz oraz silne słońce, a także lekkie i ergonomiczne. Na paletach można ustawiać je jedna na drugiej, a tym samym możliwe jest zapakowanie większej ilości towaru za jednym razem. Puste można układać w stosy. Producent skrzynek plastikowych zakłada również, że każda skrzynka o składanych ścianach bocznych zaoszczędzi miejsca nawet w 50 %.

Transport żywności

Żywność, w tym głównie świeże produkty jak warzywa, owoce czy mięso, są produktami szczególnymi. Skrzynki z tworzywa sztucznego mogą być na przykład doposażone w specjalne pokrywy chroniące przed wilgocią czy pyłem. Opakowania plastikowe producent wyposaża również w perforowane ścianki lub dno – dzięki temu w pojemniku nie zatrzymuje się woda, która możne negatywnie wpływać na jakość artykułów spożywczych. Tworzywo sztuczne w ogóle nie absorbuje wody i zapewnia bardzo wysoką higienę, jest również neutralne w stosunku do żywności.

Wymiary pod standardy europejskie

Producent skrzynek plastikowych ograniczony jest również standardami w wymiarach i wielkościach opakowań. Aby transport był płynny i ekonomiczny, muszą one być dostosowane do uniwersalnych wymiarów palet oraz urządzeń typu wózki widłowe. Wszystkie tego typu opakowania z tworzywa sztucznego spełniają te wymogi, ponieważ tylko w ten sposób są mogą brać udział w transporcie międzynarodowym.