Obecnie w każdej branży przemysłu konieczne jest korzystanie z komputerów, a to oznacza używanie monitorów w różnych warunkach. W zależności od rodzaju zadania które stawia się pracownikom, mogą oni korzystać z komputerów w warunkach braku odpowiedniego oświetlenia, w wysokiej lub niskiej temperaturze lub przy mocnym, bezpośrednio padającym świetle słonecznym. Uzyskanie odpowiedniej rozdzielczości obrazu w tak różnych warunkach nie zawsze jest proste, tymczasem z takimi zadaniami poradzi sobie monitor OLED.
Podstawy technologii OLED
Panele OLED wykonane są z organicznych materiałów, znacznie różniących się właściwościami od materiałów stosowanych w innych rozwiązaniach. Panel OLED składa się z wielu warstw różnych materiałów, które realizują różne zadania. Na podłożu jest umieszczona warstwa, która pełni rolę anody. Natomiast najbardziej zewnętrzna warstwa ma zadanie działać jako katoda. Oznacza to, że w trakcie działania wyświetlacza od katody do anody płyną elektrony, które oddziałują z warstwami pośrednimi. W rzeczywistych rozwiązaniach stosuje się wiele różnych warstw materiałów, gdyż pozwala to uzyskać większą niezawodność oraz energooszczędność. Podstawowa zasada działania jednak się nie zmienia. Bardzo ważne jest, aby monitor OLED był odpowiednio zabezpieczony przed środowiskiem zewnętrznym, gdyż materiały z których są wykonane poszczególne warstwy są niezwykle wrażliwe na wilgoć i tlen.
OLED – fakty, decydujące o przewadze
OLED, w przeciwieństwie do innych technologii, jest wytworzony z materiału, który emituje światło, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Oznacza to, że panel OLED sam w sobie emituje obraz i nie wymaga dodatkowego podświetlenia, jak ma to miejsce choćby w monitorach LED-owych. Sprawia to, że monitor OLED oprócz mniejszych gabarytów, posiada również przewagę w kwestii wyjątkowej jakości obrazu. Głębia kolorów, czerni oraz kontrast są nieporównywalnie lepsze. Część użytkowników przedkłada to rozwiązanie nad telewizory plazmowe.
Monitory OLED – zastosowanie
Wyświetlacze OLED sprawdzają się w domowym zaciszu i w pyle, hałasie i zmiennych warunkach oświetlenia środowiska przemysłowego. Bardzo istotną kwestią jest żywotność. Producenci projektują takie urządzenia na ok. 100 tys. godzin niezawodnej pracy, a to oznacza, że monitory i wyświetlacze OLED będą służyły długie lata.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.