Logistyka

Folia syntetyczna – jeden z najważniejszych materiałów

W dzisiejszych czasach folię wykonuje się z kilku rodzajów materiałów syntetycznych. Od czasów jej wynalezienia znacznie rozwinęły się techniki jej produkcji, ale również powiększył się zakres zastosowań dla tego rodzaju materiału. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak powstaje folia, jakie są jej najważniejsze rodzaje i zastosowania?

Jak wytwarza się folię syntetyczną?

Produkcja folii polietylenowej i polipropylenowej może odbywać się na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach dla przemysłu mają jednak większe znaczenie przede wszystkim dwie, główne metody. Folia polietylenowa może być produkowana metodą wytłaczania z rękawa z rozdmuchem, W tej metodzie mieszanka polimerów, z których powstaje folia, wytłaczana jest z kolistej szczeliny, a do wnętrza pompowane jest powietrze pod pewnym ciśnieniem, które rozciąga folię do odpowiednich wymiarów. Przy wykonaniu materiału takiego, jak folia polipropylenowa producent może posłużyć się jeszcze jedną metodą. Roztopione tworzywo może być przez płaską szczelinę wylewane na chłodzącą powierzchnię (najczęściej w formie obrotowego cylindra), na której przyjmuje swój ostateczny kształt. Folia polietylenowa i folia propylenowa, mogą być wykonywane przy pomocy obu tych metod. Produkcja folii polietylenowej określonym sposobem zależna jest przede wszystkim od zaplanowanych właściwości końcowego produktu.

Jakie rodzaje folii produkowane są obecnie i do czego się ich używa?

W kwestii takiej jak folia polipropylenowa producent może zaoferować przynajmniej kilka rodzajów produktów. W produkcji opakowań dla przemysłu spożywczego używa się przede wszystkim folii grubej i nierozciągliwej, która dodatkowo może być tłoczona dla uzyskania konkretnego kształtu. Duże znaczenie ma tu również folia termokurczliwa, a przede wszystkim folia kierunkowa, która w podwyższonej temperaturze kurczy się, ale tylko w jednym wymiarze, a która stosowana jest szeroko do pakowania żywności. W transporcie bardzo powszechnie wykorzystywana jest folia typu stretch, która może być barwiona na dowolnie wybrane kolory. Do produkcji opakowań często wykorzystuje się również folię metalizowaną i laminaty foliowe.