Logistyka

Jakie są rodzaje europalet i które są najlepsze?

Pomimo tego, że wymiary europalety przeważnie określają jej typ, nie jest to jednak kryterium, które pozwala zorientować się, czy dane opakowanie jest wytrzymałe, czy też nie. Warto w związku z tym mieć na uwadze nie tylko wymiary palety euro, ale również materiał, z jakiego jest ona wykonana. Najczęściej to właśnie bowiem surowiec i jego właściwości decydują o tym, jakie jest przeznaczenie danej palety posiadającej określone wymiary.

Kiedy sprawdzają się europalety wykonane z drewna

Drewniana paleta euro wymiary może mieć standardowe lub nie, w zależności od tego, czy jest to pełne opakowanie, półpełne, czy w postaci ćwierć palety. Najczęściej drewniane opakowanie, bez względu na wymiary europalety służy do transportu większości towarów, a także do przechowywania ich w suchych pomieszczeniach.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że tego typu palety nie należą do zbyt trwałych, nawet wtedy, gdy przestrzega się warunków i maksymalnego obciążenia, jakim można je obarczyć. Bardzo często już po pierwszym cyklu znacznie obniża się ich jakość, a maksymalnie po piątym nadają się do wymiany na nowe.

Czy warto zamówić plastikowe palety euro?

Wymiary palety euro pozwalają określić liczbę towarów, jakie można przetransportować w jednym opakowaniu. W przypadku plastikowych europalet dodatkowym czynnikiem, jaki określa rodzaj przewożonego załadunku, jest lekka konstrukcja. Pomimo tego, że wskazuje się tę cechę za pozytywną, ponieważ można zastosować lżejszy środek transportu, w rzeczywistości wprowadza ona spore ograniczenia.

Paleta ta umożliwia bowiem przewożenie wyłącznie takich produktów, które są z gatunku tych naprawdę lekkich. Jest to również ten rodzaj opakowań, na jaki trzeba uważać najbardziej na każdym etapie działań logistycznych. Wystarczy bowiem niewielkie pęknięcie, by w trakcie rozładunku lub załadunku towar się uszkodził. Dlatego też uszkodzona plastikowa paleta nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Metalowe palety euro – dlaczego nie są popularne?

Z uwagi na to, że metalowa paleta euro wymiary ma identyczne, jak opakowania drewniane i plastikowe, jej zastosowanie powinno być co najmniej tak szerokie jak europalet wykonanych z drewna. Tak jednak nie jest – najczęściej metalowe opakowanie znajduje zastosowanie w przemyśle hutniczym i motoryzacyjnym.

Palety te są bowiem znacznie cięższe. Jednak przedsiębiorcy coraz chętniej poszukują europalet, które nie tylko mają odpowiednie wymiary, ale też wyróżniają się solidną i wytrzymałą konstrukcją. Dlatego być może w niedalekiej przyszłości to właśnie metalowe opakowania będą cieszyły się największym zainteresowaniem.