Logistyka

Komu i do czego potrzebne są kleje przemysłowe?

Skuteczne łączenie elementów konstrukcji budowlanych, części samochodu, samolotu czy statku jest istotne ze względu na bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Aby połączenia okazały się trwałe należy zastosować odpowiednie spoiwo – kleje przemysłowe to technologia, która znajduje coraz szersze zastosowanie.

Czym są kleje przemysłowe?

Kleje stosowane na skalę przemysłową to najczęściej substancje chemiczne o dość skomplikowanym składzie, które aplikuje się na łączone powierzchnie. Po upływie określonego czasu klej wiąże i połączenie dwóch lub więcej elementów staje się faktem. Oprócz klejów przemysłowych syntetycznych używa się także klejów roślinnych.

Kleje w przemyśle zaczęto stosować w połowie wieku XX. Mówiąc o klejach przemysłowych mamy na myśli zarówno nowoczesne kleje stosowane w urządzeniach elektronicznych, elektrycznych, samolotach jak i kleje do łączenia części składowych mebli, czy takie, które wykorzystywane są do sklejania opakowań czekoladek.

Z powyższego można wysnuć wniosek, że dobór kleju uwarunkowany jest rodzajem materiału, z którego wykonane są łączone elementy. Inne kleje zastosujemy w przemyśle spożywczym, inne w motoryzacji czy przy produkcji komputerów.

Jak właściwie dobrać kleje przemysłowe?

Wybierając klej należy wziąć pod uwagę:
• Czas wiązania,
• Wielkość szczeliny między łączonymi elementami,
• Temperaturę,• Warunki atmosferyczne,
• Elastyczność połączenia,
• Kolor kleju.

Oczywiście zawsze należy także mieć na uwadze cenę produktu oraz wydajność.

Warto także pamiętać, że skuteczność łączenia zwiększa się jeśli łączone powierzchnie będą odpowiednio przygotowane, tj. oczyszczone i odtłuszczone, a w przypadku skomplikowanych połączeń również zagruntowane specjalnym podkładem, który zwiększa skuteczność kleju.

Dlaczego warto stosować klej przemysłowy?

Stosowanie metody klejenia jest bardzo proste i stosunkowo tanie. Nie potrzeba do tego specjalistycznych maszyn, skomplikowanych narzędzi, ani wykwalifikowanej, specjalnie szkolonej kadry.

Klej przemysłowy trwale łączy różnorodne materiały, których nie da się połączyć metodami tradycyjnymi poprzez skręcenie, nitowanie, lutowanie czy spawanie.

Obok efektów oczywistych, jakim jest połączenie elementów ważne są także często walory estetyczne. Aplikowane kleje można barwić na dowolne kolory, dzięki czemu łączenia są niewidoczne.

Wśród krajów europejskich pod względem użycia klejów przemysłowych przodują Niemcy. Dalej są Francuzi, Brytyjczycy i Włosi. Polska znajduje się wśród państw będących powyżej średniej i co rok notujemy przyrost w branży klejowej o około 4-5%. Obszary zdominowane technologią klejenia to: papiernictwo, opakowania, budownictwo.

Kleje przemysłowe dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.