Maszyny i sprzęt

Czym jest szakla i do czego służy?

Szakla to element łącznikowy. Stosowana jest ona przede wszystkim jako osprzęt do łańcuchów i lin. Najczęściej kojarzy się ona z żeglarstwem, ale także wykorzystywana jest w branży budowlanej. Jak wygląda szakla i jakie właściwości posiada?

Jakie właściwości ma szakla?

Szakla lub szekla, bo często ta nazwa stosowana jest przemiennie wykonana jest ze stali. Dzięki zastosowaniu stali szekla posiada bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i jakościowe. Charakteryzuje się dużą plastycznością.

Szekle ze stali występują również w postaci ocynkowanej, dzięki czemu posiadają powłokę galwaniczną. Dzięki temu jest odporna na różne warunki atmosferyczne i nie ulega szybkiemu zniszczeniu. Stal chroni przed korozją, dzięki czemu konstrukcja nie jest osłabiana i nie powoduje powstania zagrożenia dla otoczenia i ludzi. Dodatkowo powłoka galwaniczna wygląda estetycznie. Szekla jest lśniąca i bezpieczna dla skóry.

Jak skonstruowana jest szekla?

Szakle są przedmiotami o prostej konstrukcji. Dzięki temu są one łatwe w użyciu i zastosowaniu. Z racji tego, że szakle są na rynku już od wielu lat, to przeszły one bardzo długą drogę ewolucji. Dlatego na rynku można znaleźć przeróżne rodzaje szekli, które nadają się do różnorodnych prac.

Najpopularniejsze modele wyglądają jak litera „U” lub „Omega”. Obie wykonane są z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest korpus, który tworzy półkole. Drugim elementem jest śruba, która służy do zamykania i otwierania otworu półkola. Śruba posiada spłaszczenie, które pomaga w szybkim i łatwym wkręceniu i odkręceniu jej.

Gdzie stosuje się szakle?

Z racji tego, że na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli szekli, to także ich zastosowanie jest dość duże. W zależności od wykonywanej pracy oraz sprzętu z jakim współpracują, mogą być wykorzystywane w wielu branżach.

Szekla stanowi komplet wraz z liną i łańcuchem oraz zawiesiami pasowymi i włókiennymi. Jest to zazwyczaj element łączący. Jak już wspomniane zostało na początku, najczęściej można je spotkać na statkach i w żeglarstwie. Ale także branża budowlana w bardzo szerokim zakresie używa szakli, które najczęściej stanowią końcowe ogniwo, do którego można przyczepić hak, śrubę napinającą lub karabińczyk.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.