Logistyka

Logistyka w małej firmie handlowej

Prowadzenie małej firmy, która zajmuje się handlem, jest obecnie coraz częściej realizowanym pomysłem na niezależność. Założenie takiej firmy, nawet jednoosobowej, jest bardzo proste, między innymi dlatego, że mamy dostępne strony internetowe oraz aplikacje, za których pośrednictwem możemy oferować swoje produkty i prowadzić sklep.

Logistyka w małej firmie – duże wyzwanie

Okazuje się jednak, że samo prowadzenie takiego małego sklepu jest co prawda prostsze niż jeszcze przed rozpowszechnieniem się trendu handlu internetowego, ale w dalszym ciągu stają przed takim przedsiębiorcą spore wyzwania.

Do takich największych wyzwań zaliczamy na pewno logistykę oraz wszystkie związane z nią zagadnienia od wysyłek paczek, po magazynowanie towaru i materiałów takich choćby jak kartony tekturowe, taśmy do oklejania, koperty na listy przewozowe itp. Wyzwanie takie jest duże, ponieważ prowadząc niewielki sklep, działamy zazwyczaj na dość niskiej stopie zysku i każdy dodatkowy koszt, może spowodować, że albo musimy podnieść cenę, co na mocno konkurencyjnym rynku zazwyczaj powoduje odpływ klientów, albo musimy godzić się na zmniejszenie zysków.

Co generuje największe koszty?

Jeżeli idzie o kwestię kosztów, to trzeba jasno powiedzieć, że koszty magazynowe są zaliczane do tych najbardziej obciążających. Dlatego to duże firmy starają się mieć jak najmniejsze magazyny. W przypadku małych firm to zagrożenie jest jeszcze bardziej wyraźne.

Dopóki prowadzimy działalność w ograniczonym zakresie, to wiele z materiałów możemy trzymać w domu, garażu itp. Jeśli jednak skala działalności zaczyna być większa, to ta przestrzeń już przestaje wystarczać. Z tego powodu musimy albo zacząć organizować sobie magazyn, albo tak dobrać dostawców materiałów i towaru, aby dostarczali je w częstych dostawach, ale możliwie małej ilości.

Hurtownia kartonów i materiałów wysyłkowych

Karton tekturowy nie jest specjalnie kosztowny, ale wykorzystywany w dziesiątkach tysięcy sztuk, daje realną kwotę za zakup i nawet mała różnica w cenie, w takiej skali może się przełożyć na realne pieniądze, jednak nie możemy odbierać w dużej ilości kartony Hurtownia kartonów, musi więc to robić za nas, a my odkupujemy od niej część towaru.

Hurtownie kartonów i materiałów wysyłkowych, mają różne modele działalności. Należy wybrać taką, która będzie w stanie realizować do nas częste dostawy, w relatywnie niskiej cenie.