Logistyka

Na czym dokładnie polega usługowe pakowanie produktów sypkich?

Jak wiadomo zdecydowana większość osób ma w codziennym życiu do czynieniu z różnego rodzaju produktami sypkimi, do których koniecznie należy zaliczyć herbatę, cukier, chrupki kukurydziane oraz sól. Oczywiście wspomniane produkty zawsze są profesjonalnie zapakowane w filiach, opakowaniach czy pudełkach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że usługowe pakowanie produktów sypkich bez pomocy odpowiednich maszyn byłoby bardzo trudnym zadaniem do wykonania.

Pakowanie usługowe produktów sypkich

Należy mieć świadomość, że usługowe pakowanie produktów sypkich można podzielić na automaty pakujące pakowania pionowego, a także poziomego. Są one bowiem odpowiednie do pakowania określonych towarów. Warto wiedzieć, że do pakowania produktów sypkich wykorzystywana są maszyny przeznaczone do pakowania pionowego. Służą one przede wszystkim przy artykułach występujących w postaci sypkiej albo proszkowanej. Pakowanie w saszetki jest zatem zdecydowanie bardziej skomplikowanym procesem niż mogłoby się wydawać.

Jak dokładnie wygląda pakowanie usługowe w maszynach przeznaczonych do pakowania pionowego?

Nie wszyscy wiedzą jak odbywa się pakowanie w saszetki poszczególnych produktów. Warto wiedzieć, że proces pakowania we wspomnianych wcześniej maszynach pakujących pionowo będzie polegał na właściwym uprzednim stapianiu dolnej części danego woreczka.

Dopiero następnym etapem będzie wsypanie danego wyrobu do woreczka przez właściwy dozownik. Kolejnym krokiem będzie zgrzanie pionowe saszetki. Ponadto w tym samym czasie dokonywane jest dolne zamknięcie kolejnej z torebek. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że omawiane urządzenia, które pakują pionowo działają w trybie startowo – stopowym. Mogą bowiem działać zarówno na wysokich, jak i średnich prędkościach.

Zadaniem operatora będzie zatem pobieranie dokładnie takiej liczby elementów danego asortymentu ile będzie w zestawie. Następnie dokonuje wrzucenia go do specjalnego otworu znajdującego się w środkowej części blatu.

Dopiero w momencie, gdy będzie już skompletowany cały zestaw operator może podjąć decyzję o naciśnięciu odpowiedniej dźwigni. Spowoduje to oczywiście uruchomienie procesu związanego z pakowaniem w torebkę dzięki zlokalizowanej poniżej maszyny pakującej.

Ponadto w celu uniknięcia ewentualnych błędów związanych z liczeniem, koszyk zbiorczy może być dodatkowo wyposażony w specjalną wagę z wyświetlaczem, który będzie informował czy liczba wrzuconych elementów zgadza się z zaprogramowaną wcześniej.