Folia polietylenowa jest doskonale znana jako rozwiązanie idealnie sprawdzające się w procesie produkcji opakowań różnego rodzaju. Jest łatwa w użyciu, a do tego jest odporna nie tylko na działanie kwasów, ale i zasad oraz soli. W sprzedaży możemy jednak spotkać się zarówno z folią HDPE, jak i LDPE. Warto więc wiedzieć, czym różnią się między sobą.
Folia HDPE i LDPE – podobieństwa i różnice
Producent folii PE zwraca uwagę na to, że zarówno folie HDPE, jak i LDPE są przykładami jednego termoplastiku. Do ich powstania wykorzystuje się etylen, folia PE każdorazowo jest też tworzona w procesie polimeryzacji. Nie oznacza to jednak, że różnica między foliami ogranicza się do stosowanego nazewnictwa.Folia polietylenowa HDPE oraz LDPE powstaje z użyciem innego ciśnienia w procesie produkcyjnym. To właśnie dlatego cząsteczki układają się z nieco inną gęstością, a sam produkt końcowy ma nieco inne cechy. Struktura folii HDPE wyróżnia się wysoką gęstością. Ta jest zdecydowanie niższa w przypadku folii LDPE. Oba typy można jednak laminować. Jakby tego było mało, w obu przypadkach również recykling nie należy do skomplikowanych.
Zastosowanie folii HDPE i LDPE
Producent folii PE w obu jej wariantach z pewnością nie może narzekać na brak zainteresowania oferowanymi przez siebie rozwiązaniami. Zapotrzebowanie na nie zgłasza przede wszystkim przemysł budowlany. Folia PE znajduje jednak również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, medycznym, spożywczym oraz w wielu innych. Nie może być jednak inaczej, skoro jest odporna na zmienne warunki klimatyczne, nie przepuszcza zapachów i pary wodnej, a do tego łatwo można ją zgrzewać.Zarówno z folii HDPE, jak i LDPE można tworzyć reklamówki często obecne w sklepach. Te, które powstają z folii o większej gęstości, są rozwiązaniami trwalszymi. Nic więc dziwnego, że zwykle są dodatkowo płatne. Reklamówek z folii LDPE nie charakteryzuje aż tak duża żywotność, również one cieszą się jednak dużym powodzeniem, bo są poręczne i lekkie. Folia HDPE jest też wykorzystywana do produkcji solidnych pojemników na olej opałowy, worków na odpady a także kanistrów służących do przechowywania benzyny. Folia LDPE jest dobrze znana osobom korzystającym z worków na gruz oraz z opakowań przeznaczonych na napoje.