Znakowarki laserowe to nic innego jak popularne grawerki laserowe, czyli mocno zaawansowane technologicznie urządzenia, które wykorzystać można przy wielu zadaniach. Nowoczesne znakowarki wbrew pozorom wykorzystywane są nie tylko w przemyśle. Wiele urządzeń bez problemu można wykorzystać w domowym warsztacie.
Jakie zastosowanie mają nowoczesne znakowarki?
Znakowarki laserowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są przede wszystkim do szybkiej i bardzo precyzyjnej obróbki metali. Najbardziej zaawansowane maszyny bez problemu poradzą sobie nawet z metalami rzadkimi i szlachetnymi. Warto wspomnieć także o tym, że obrabiać można nie tylko metale, ale również żywicę epoksydową, ceramikę i skórę w każdej postaci.
Laserowe znakowarki wyposażone są w nowoczesną optykę i zaawansowaną technologię światłowodową. W dużej mierze to właśnie dzięki precyzyjnej soczewce można dokładnie oznakować wybrane powierzchnie. Warto wspomnieć również o tym, że nowoczesne znakowarki zaprojektowane zostały w taki sposób, aby można je było bez problemu zintegrować z popularnymi programami graficznymi.
Przemysłowe znakowarki laserowe do metalu wykorzystywane są między innymi w motoryzacji, elektronice i wymagającym sektorze maszyn. Na rynku dostępne są również urządzenia, które przeznaczone są do branży reklamowej. Olbrzymia popularność wynika z dużej precyzji, prostej obsługi i niespotykanej wydajności.
Jaka moc lasera jest dobrym wyborem?
Aby wybrać dobrą znakowarkę laserową w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc lasera. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można wybrać urządzenia o mocy od 25 do 100 W. Do typowych zastosowań komercyjnych najczęściej wykorzystywane są jednak znakowarki o mocy 60 W.
Jak łatwo się domyślić im większa moc lasera, tym oczywiście zdecydowanie lepsze zabezpieczenie grawera. Urządzenia o większej mocy wykorzystywane są w większych seriach, gdzie duży nacisk kładzie się na tempo i wydajność pracy. W dużym skrócie mówiąc to właśnie od mocy zależy szybkość i głębokość grawerowania.