Materiały, Materiały budowlane

Wykładziny przemysłowe – właściwości, rodzaje i zastosowanie

Wybór odpowiedniego materiału na podłoże ma kluczowe znaczenie nie tylko w domach i mieszkaniach, lecz też w budynkach jak biura, obiekty medyczne, noclegowe, warsztaty lub fabryki. W takich przypadkach stosowane są wykładziny przemysłowe. Jakie są ich główne właściwości i przeznaczenie?

Czym jest wykładzina przemysłowa?

Termin jak wykładzina przemysłowa odnosi się do rodzaju wykładziny, która przeznaczona jest do układania w obiektach, gdzie narażona jest na intensywne użytkowanie. Z tego względu musi ona cechować się także odpowiednimi właściwościami.

Wykładziny przemysłowe występują w wielu wariantach do wyboru, dzięki czemu można dopasować je specjalnie do danego obiektu oraz do wymogów, jaki musi spełnić znajdujący się w nim materiał podłogowy.

Wykładziny przemysłowe – rodzaje

Do kategorii wykładzin przemysłowych zalicza się wiele typów materiałów o zróżnicowanych właściwościach:

Wykładziny przemysłowe elastyczne to wykładziny powstające z tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze to wykładziny przemysłowe PCV, które produkowane są z polichlorku winylu. Dostępne są także nowocześniejsze wykładziny LVT z winylu, które mają formę paneli i płytek. Do wykładzin elastycznych zaliczane są także wykładziny gumowe i kauczukowe.

Drugi typ to wykładziny dywanowe przemysłowe, które występują w różnych wariantach runa. Wytwarzane są głównie z materiałów jak polipropylen (PP), poliamid czy akryl. Najczęściej wykładzina dywanowa przemysłowa używana jest w biurach.

Wybór wykładzin przemysłowych

Dobór odpowiednich wykładzin przemysłowych ma duże znaczenie, stąd też przy ich zakupie należy uwzględnić szereg czynników, w tym klasę użytkową, klasę trudnopalności, antystatyczność.

W pomieszczeniach, w których należy utrzymywać szczególne warunki, należy uwzględnić właściwości wykładzin przemysłowych, na przykład ich antystatyczność czy trudnopalność. Gdy natomiast celem jest uzyskanie wysokiego komfortu, polecane są wykładziny dywanowe przemysłowe. Należy zwrócić uwagę na grubość i miękkość wykładziny. By uzyskać atrakcyjny wygląd wnętrza, trzeba także uwzględnić estetykę wykładziny – jej kolor i wzór.

Najlepiej, aby wykładzina przemysłowa elastyczna albo dywanowa została zakupiona w firmie specjalizującej się w dostawie tego typu materiałów podłogowych i świadczącej usługi ich montażu. Specjaliści mogą wtedy doradzić, jaką wykładzinę dobrać i zadbają o jej prawidłową instalację.