Współcześnie kwestia recyklingu jest coraz bardziej popularna. Do powtórnego użycia nadaje się wiele rodzajów materiałów – od tworzyw sztucznych, do metali. Szczególnie istotne jest wtórne przetwarzanie metali – ze względu na kurczące się ich zasoby w środowisku naturalnym. Jakie metale warto sprzedawać do skupu i czy można na nich zarobić?
Różne rodzaje stali i metale kolorowe
Trzeba przede wszystkim pamiętać, że ceny różnych rodzajów metali różnią się znacznie między sobą ceną, jaką można uzyskać na skupie. Szczególnie cenne są niektóre odmiany stali narzędziowe. Jak pokazuje doświadczenie, tego rodzaju stal może na skupach uzyskać cenę kilkukrotnie wyższą niż stal zwykła. Związane jest to z obecnością w nich domieszki różnych innych, metali, bardzo często rzadkich. Stal tego rodzaju sprzedać można w wielu miejscach, ale szczególnie dobre ceny można za nią uzyskać w wyspecjalizowanym skupie. Wśród innych rodzajów materiałów narzędziowych skup węglika spiekanego również pozwala na uzyskanie dość dobrych dochodów.
Materiały narzędziowe
Cena węglika spiekanego zależna jest przede wszystkim od jego składu. Węgliki takie to produkty metalurgii proszkowej, które ze względu na swoje cechy używane są do produkcji niektórych narzędzi. Węgliki takie charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną – przede wszystkim na ścierania. Dlatego właśnie wykonuje się z nich narzędzia, w przypadku których ta właśnie cecha jest najbardziej istotna – wiertła, tarcze tnące i wiele innych. Takie właśnie elementy narzędzi mogą przyjmie po zużyciu skup węglika spiekanego.
Cena węglika spiekanego jest zależna przede wszystkim od jego konkretnego składu. Aby uzyskać różną wytrzymałość produkuje się węgliki z użyciem różnych metali. Dzięki temu możliwe jest stworzenie narzędzi służących do obróbki twardych odmian stali i podobnych materiałów.
Metale rzadkie i szlachetne
Bardzo dobrą cenę można uzyskać ze sprzedaży metali szlachetnych. W skupach ceny srebra, złota, platyny i innych tego rodzaju materiałów są nieodmiennie wysokie. Pochodzą one nie tylko wyrobów jubilerskich, ale również części niektórych maszyn. Szczególnie wysokie ceny osiągają tak zwane metale rzadkie. Znajdują one zastosowanie w produkcji części najbardziej wyspecjalizowanych urządzeń. Jak pokazuje doświadczenie, ceny metali rzadkich na skupach mogą być znacznie wyższe nawet niż ceny metali szlachetnych, takich jak srebro i złoto.