Zmiany klimatyczne i anomalie pogodowe to efekt zanieczyszczenia środowiska. Nikogo już nie trzeba przekonywać, że segregacja śmieci jest konieczna dla naszego własnego dobra.
Produkujemy coraz więcej śmieci
Dane statystyczne pokazują, że co roku produkujemy coraz więcej śmieci. W 2019 r. przeciętny Polak wyprodukował ich już 325 kg. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej nie jest to dużo, bo Duńczyk wytwarza ich ponad 700 kg. Problem jednak tkwi w ich segregowaniu i recyklingu. Tutaj niestety daleko nam do średniej europejskiej. Dopiero w tym roku musimy osiągnąć poziom 50% recyklingu, podczas gdy państwa zachodnie wskaźnik ten osiągnęły kilka lat temu.
Poprawie sytuacji służyć ma ograniczenie stosowania foliowych opakowań jednorazowych, segregacja śmieci oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna.
Jak segregować śmieci w domu?
Od stycznia 2020 r. segregacja śmieci w gospodarstwach domowych jest obowiązkowa i jednakowe zasady obowiązują na terenie całego kraju. Dzięki temu duża firma wywożąca śmieci może obsługiwać wiele gmin.
Skuteczna segregacja rozpoczyna się na etapie gospodarstwa domowego. Logistycznie nie jest to łatwe, bo właściwie trzeba by w mieszkaniu umieścić pięć odrębnych koszy na śmieci:
• na papier,
• plastik i metal,
• szkło,
• odpady zmieszane,
• odpady bio.
Ułatwieniem mogą być szafki kuchenne z koszami do segregacji lub kosze wolnostojące podzielone na części. Niestety zajmują więcej miejsca niż tradycyjne śmieci i zawsze pasują do aranżacji kuchni.
Problem można rozwiązać za pomocą dwóch koszy na największą ilość produkowanych odpadów i trzech reklamówek wykorzystywanych wielokrotnie. Najczęściej najwięcej gromadzi się śmieci zmieszanych oraz plastiku i metali. Trzeba pamiętać, że opakowania po napojach, serkach, śmietanie muszą być umyte, by nie rozwijały się na nich bakterie.
Papier można odkładać do kartonu lub reklamówki, nie można wyrzucać do tych pojemników paragonów fiskalnych, opakowań mokrych i tłustych. Do niebieskiego kontenera wyrzucamy tylko papier, natomiast reklamówkę zabieramy do domu lub wrzucamy do kontenera żółtego. Podobnie jest ze szkłem wyrzucanym do pojemnika zielonego. Trafiają tutaj tylko butelki i słoiki. Szklanki, porcelanę należy wyrzucić do pojemników czarnych na odpady zmieszane. Odpady bio to różnego rodzaju obierki, fusy, resztki jedzenia. Wrzucamy je do brązowego pojemnika bez foliowego worka. Do pojemników bio nie można wrzucać mięsa i kości.
Odpady zmieszane to te, które nie mieszczą się w innych kategoriach. Wrzucamy je do czarnych kontenerów. Nie oznacza to jednak, że możemy wrzucać inne odpady, bo firma wywożąca śmieci ma obowiązek zgłosić nieprawidłowości w segregacji. Oznacza to dla mieszkańców bardzo wysoką podwyżkę opłat za wywóz śmieci.