Środowisko

Jak traktować lampy podczas utylizacji?

Żarówki pomysłu pana Edisona należą już do przeszłości. Rezygnujemy z nich definitywnie. Powód jest oczywisty. W czasie kiedy świat stoi u progu niewydolności energetycznej, każdy zaoszczędzony kilowat jest na wagę sukcesu. Ich miejsce zajmują świetlówki energooszczędne. Jednak często powstaje dylemat, gdzie wyrzucać żarówki?

Zasadnicze pytanie

W związku z tym powstają pytania, które były również aktualne w odniesieniu do wycofanego rozwiązania.

Gdzie wyrzucać żarówki, kiedy skończy się ich przydatność?

I pytanie uzupełniające. Dlaczego recykling żarówek energooszczędnych jest obowiązkowy?

Dlatego, że wyrzucając energooszczędną lampę do kosza na śmieci, szkodzimy środowisku naturalnemu. I w efekcie odbija się to na zdrowiu wszystkich ludzi.

Świadoma odpowiedzialność

Nie zawsze w świadomości użytkowników zagości światła myśl, że produkty wysokiej cywilizacji, ułatwiające życie mogą być niebezpieczne, gdy są pozostawione na działanie pogody i wszelkich sił działających na nie w każdej chwili.

Dlaczego bezpieczne wyrzucanie żarówek jest tak ważne?

Głównym powodem jest rtęć. Opary ciekłego metalu dostają się do atmosfery i mogą być wdychane przez ludzi. Rtęć z racji konsystencji jest w stanie spenetrować wszystkie zakamarki skorupy ziemskiej. Efektem zatrucia rtęcią są nieodwracalne zmiany w organizmach żywych.

Skutki niewłaściwej utylizacji

Łamanie przepisów utylizacyjnych prowadzą do powstawania nielegalnych wysypisk materiałów różnych, a wśród nich niebezpiecznych. Higroskopijne właściwości rtęci powodują zwielokrotnienie szybkości rozprzestrzeniania się płynnego metalu.