Środowisko

Na co zwrócić uwagę wybierając panele PV?

Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej rzetelnych firm, które oferują wysokiej jakości panele PV. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla osób, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa darmowej energii słonecznej, ale nie wiedzą jakie panele wybrać.

Niezawodne ogniwa fotowoltaiczne

Jeżeli chodzi o przydomowe elektrownie słoneczne, to bazują one przede wszystkim na popularnych ogniwach krzemowych. Na rynku królują ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne. Te pierwsze charakteryzują się sprawnością na poziomie 14-18%. Jeżeli chodzi o ogniwa monokrystaliczne, to mogą one z kolei pochwalić się sprawnością około 22%.

Najtańszym rozwiązaniem są ogniwa wykonane w całości z krzemu amorficznego. Warto wspomnieć jednak o tym, że zbiegiem czasu ich sprawność wyraźnie spada. Jeżeli chodzi o wspomniane powyżej ogniwa polikrystaliczne, to pozyskują one energię słoneczną przede wszystkim z promieniowania rozproszonego. Między innymi dlatego też ich zastosowanie jest najbardziej opłacalne.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że panele słoneczne i panele PV, to zupełnie coś innego. Pierwsze służą wyłącznie do produkcji ciepła. Jeżeli chodzi o moduły fotowoltaiczne, to mogą one wytwarzać energię elektryczną. Jest to najlepszy wybór dla osób, które chcą się uniezależnić od elektrowni.

Wybierając panele PV należy zwrócić uwagę także na okres gwarancji. Większość producentów na swoje ogniwa fotowoltaiczne udziela 10-cio albo 12-letniej gwarancji. Na najdroższe panele PV udzielany jest nawet 20 letni okres gwarancyjny.

Odpowiednia moc instalacji?

Aby wybrać odpowiednie panele należy zwrócić uwagę na moc szczytową Pmax. Jest to oczywiście moc, którą uzyskała dana instalacja podczas warunków testowych. Osoby, które nie wiedzą jaką moc wybrać, mogą skorzystać z fachowego doradztwa.

Bardzo ważnym parametrem jest także tolerancja mocy. To właśnie w dużej mierze dzięki tej informacji, można dowiedzieć się, jaka jest rzeczywista różnica pomiędzy nominalną a rzeczywistą mocą szczytową w wybranych panelach PV. Jeżeli wartość ta jest dodatnia, to większość producentów zapewnia swoim klientom gwarancję, że rzeczywista moc nie będzie mniejsza od mocy nominalnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.