Technologia

Kolorowe i czarno białe ekrany EPD a przemysł

Czy istnieje możliwość uzyskania jednolitego, przejrzystego i dokładnego obrazu na wyświetlaczu, który nie jest zasilany na bieżąco energią elektryczną? Tak, gdyż nowoczesne ekrany EPD posiadają wszystkie te cechy. Szczególną rolę odgrywają one w przemyśle, którego specyfika idealnie wpisuje się w potencjał e-papieru.

Jak to jest zbudowane?

Przemysłowy e papier to nic innego, jak specyficzna forma wyświetlacza, w skład którego wchodzą dwie różne substancje chemiczne. Gdy do znajdującej się w dolnej części ekranu elektrody zostanie przyłożone odpowiednio ukierunkowane napięcie, substancje te ulegną rozdzieleniu. Co więcej – ich cząsteczki usytuują się w ściśle określony sposób, dzięki czemu staną się widoczne na tle ekranu.

Obraz pojawiający się na wyświetlaczu e papierowym zachowuje swoje właściwości nawet wtedy, gdy napięcie zostanie wyłączone. Dzięki temu charakteryzuje się on znacznie niższym zużyciem energii, która jest wykorzystywana tylko w momencie zmiany obrazu na inny. Zjawisko to nosi nazwę elektroforezy.

Automatyka a e-papier

E papier znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle a zwłaszcza w branży automatyki. Technologię tą stosuje się bardzo często w instalacjach domów inteligentnych, w których nie brakuje wyświetlaczy, wskaźników i tablic informacyjnych, pokazujących aktualny stan pracy wybranych urządzeń.

Wyświetlacze wykonane z e-papieru mają wiele zalet. Dzięki nowoczesnemu, trójpigmentowemu systemowi kapsułek, wyświetlacze te mogą przedstawiać informacje w kolorze i to bez jakiegokolwiek obciążenia instalacji zasilającej. Rozwiązanie to ma ogromną przewagę nad stosowanymi dawniej matrycami RGB.

Informacja to podstawa

Nowoczesny przemysł nie może istnieć bez informacji. Dlatego wyświetlacze wykonane w oparciu o e-papier są tak często wykorzystywane w branży przemysłowej. Wykorzystują je setki a nawet tysiące firm specjalizujących się w obróbce materiałów, projektowaniu obwodów, wytwarzaniu części itd. Dlatego z e-papieru coraz częściej tworzy się plakietki i… rozkłady jazdy.

Podsumowując, zastosowanie wyświetlaczy wykonanych w oparciu o tą nowatorską technologię już dawno wyszło poza branżę przemysłową. Dziś wprowadzają je firmy z wielu różnych branż, które nawet nie są powiązane z ogólnie znanym przemysłem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem