Transport

Podział folii PE ze względu na grubość

Taka klasyczna folia polietylenowa jest raczej cienkim tworzywem, jednakże nie zmienia to faktu, że jej grubość może osiągać zróżnicowane wartości. W zależności od niej inne mogą okazać się ostateczne właściwości produktu. Zmieni się także jego przeznaczenie. Warto więc wiedzieć, że pod względem grubości wyróżnia się trzy typy folii polietylenowych: LDPE, MDPE i HDPE.

Folia LDPE

To folia o najniżej gęstości (litera L pochodzi od słowa „low” oznaczającego „niski”). Najbardziej charakterystyczną jej cechą jest imponująca elastyczność, która pozwala jej znosić dosłownie każdy nakładany na nią nacisk i rozciąganie. Przeważnie przyjmuje postać przezroczystą. Nie uzupełnia się jej substancjami zapachowymi, a zatem zwykle jest bezwonna. Folia polietylenowa LDPE osiąga stosunkowo niską temperaturę topnienia, dzięki czemu łatwo się ją zgrzewa, w przeciwieństwie do wariantów o podwyższonej gęstości. Często też nadaje się jej dodatkowych właściwości i w ten sposób całkowicie zmienia się jej postać, tworząc z niej specjalistyczną folię stretch albo nawet folię termozgrzewalną.

Folia HDPE

Całkowite przeciwieństwo wariantu opisanego powyżej. Każdy doświadczony Producent folii pe ma jednak również taki wariant w swojej ofercie, albowiem wszędzie tam, gdzie konieczne staje się zastosowanie wyrobu o podwyższonej wytrzymałości i odporności, stosuje się właśnie folię HDPE, czyli tą o dużej gęstości, wynoszącej nawet do 0,96 g na centymetr sześcienny. Wariant HDPE jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne. Radzi sobie także z różnymi warunkami otoczenia, czyli m.in. wysokimi oraz niskimi temperaturami powietrza. Ponadto jest praktycznie niewrażliwy na działanie pary wodnej i różnych, nieraz bardzo agresywnych substancji chemicznych.

Folia MDPE

Półśrodkiem, czyli czymś pomiędzy folią LDPE oraz folią HDPE, będzie natomiast wariant określany skrótem MDPE. Jest nim folia o średniej gęstości, którą niejeden producent folii PE uznaje za najbardziej uniwersalną. Zazwyczaj jej gęstość mieści się w przedziale od 0,926 g do 0,940 g na jeden centymetr sześcienny. Folia MDPE może być wykorzystywana do różnych celów.