Logistyka

Jak działa typowy hak skracający?

Rola zawiesi w przemyśle jest wręcz ogromna. Niestety, ich rozmiar często nie odpowiada stawianym przed nimi wymaganiom. W celu skrócenia cięgna stosuje się czasami haki skracające, które zapewniają stabilne połączenie zawiesia z podnoszonym elementem.

Najważniejsze cechy haków skracających

Standardowo hak jest montowany na zawiesiu, dzięki czemu możliwe jest jego skrócenie do określonej długości. Co ważne, hak zwykle jest wyposażony w specjalny, choć bardzo prosty system mocowania. Składa się on ze stalowego trzpienia osadzonego wewnątrz haka, a także z blokujących je zawleczek. Elementy te wykonane są z wytrzymałej i niezawodnej stali.

Do trzpienia dołączone są specjalne zawleczki, które blokują mechanizm w określonym położeniu. Dzięki temu hak może wytrzymać całkiem solidne obciążenie, którego wartość jest określona w jego specyfikacji technicznej. Warto dodać, że ten skądinąd prosty sposób montażu pozwala na szybką regulację położenia haka i skrócenia zawiesi do niezbędnej długości.

Wymiary haka i jego odporność na obciążenie

Co prawda haki skracające są dość prostymi konstrukcjami, ale ich specyfikację określa szereg interesujących parametrów. Jednym z nich jest wymiar haka określony w milimetrach. Określa on maksymalną średnicę elementów, na których zawieszony może zostać hak. Naturalnie wartość ta będzie zależna od rodzaju haka.

Sam wymiar to nie wszystko! Bardzo istotnym parametrem jego pracy jest zdolność do wytrzymania określonych obciążeń. Ich wartość sięga najczęściej około 1 – 2 ton, choć w przypadku haków specjalnych wartości te mogą być nieco inne. Ważne, aby potrafił on znieść obciążenia zdefiniowane w karcie produktu.

Specjalna konstrukcja

Na ogólne właściwości haka wpływ ma nie tyle jego rozmiar, co raczej zastosowany do jego produkcji materiał. Najczęściej jest to stop stali kutej, dzięki której – po szybkim schłodzeniu – element ten staje się jeszcze twardszy. Proces utwardzania stali polega zwykle na jej hartowaniu, aczkolwiek musi być on zrealizowany w kontrolowanych warunkach.

Podsumowując, typowe haki skracające to dość interesujące elementy zawiesi. Choć ich rozmiary są zwykle małe i niepozorne, to one same mogą z reguły znieść bardzo duże obciążenia. Dzięki temu można w dowolny sposób zwiększać i zmniejszać długość zawiesia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.