Logistyka

Palety z plastiku – różne warianty do wyboru

Palety euro wykonane z plastiku używane są obecnie w różnych branżach. Producent europalet tego typu może zaprezentować klientom pełną gamę tych popularnych platform do transportu i składowania ładunków. Jakie modele plastikowych palet można znaleźć w sprzedaży?

Plastikowe palety – rozmiary palet

Dostępne w sprzedaży palety plastikowe to pełna gama różnych wymiarów platform, które można dostosować indywidualnie do konkretnego przeznaczenia.

Jako że dominuje produkcja palet euro, najczęściej spotykane rozmiary platform plastikowych to:

– 800×600 mm – półpaleta
– 1200×800 mm – standardowa paleta euro
– 1200×1000 mm – paleta przemysłowa

Ponadto, producent europalet plastikowych może zaoferować je również w innych rozmiarach do wyboru w zależności od przeznaczenia, na przykład do transportu morskiego, dla branży serowarskiej.

Plastikowe palety – podstawy palet

Wykonane z plastiku palety najczęściej wykańczane są na dwa sposoby – stopami albo płozami.

Standardowo, palety posiadają 9 stóp. Półpalety wyposażone są w 8 stóp. Dzięki temu, że mogą tworzyć one gniazda, plastikowe palety są także łatwe w układaniu na sobie – można je gniazdować dla zaoszczędzenia miejsca.

Palety płozowe posiadają po 3 płozy. W przypadku palet przystosowanych do wyższych ciężarów, płozy mogą być wzmacnianie stalą. Płozy umożliwiają korzystanie z wózków widłowych do transportu palet.

Plastikowe palety – platformy palet

Palety wykonane z plastiku oferowane są w dwóch wariantach platform – jako pełne oraz jako ażurowe. Rodzaj palety dobiera się zależnie od towaru, który ma być na nich umieszczony.

Także produkcja palet euro umożliwia wykonanie na nich rantów – umieszczone na obrzeżu palety ranty zapobiegają zsuwaniu się towarów. Palety mogą być także wyposażone w antypoślizgowe wykończenie platformy.

Plastikowe palety – obciążenie palet

Palety wykonane z plastiku mogą być używane do większych ciężarów. Najczęściej producenci europalet mogą zaoferować je w kilku wariantach nośności do wyboru, dlatego nadają się one zarówno do lżejszych ładunków, jak również do tych ważących ponad tonę.

Plastikowe palety o najwyższej nośności mogą utrzymać ciężar do 1500 kg przy obciążeniu dynamicznym oraz do 5000 kg przy obciążeniu statycznym. Tak dobry wynik jest efektem zastosowania wzmocnionej konstrukcji palety.

Zatem tak szeroka gama palet plastikowych umożliwia dopasowanie ich indywidualnie do wielu zastosowań.