Maszyny i sprzęt

Bezpiecznie mimo awarii – oświetlenie awaryjne

Zdrowie i życie ludzi to kwestia najważniejsza. Niezależnie od tego, czy mówimy o hali produkcyjnej czy centrum handlowym, zadbanie o bezpieczeństwo jest obowiązkiem, którego nie można ignorować. W związku z tym konieczne jest stosowanie się do różnego rodzaju przepisów, w tym także określających sposób działania w przypadku różnego rodzaju awarii.

System na wszelki wypadek

Oświetlenie awaryjne jest jednym z elementów, który ma zapewnić bezpieczeństwo ludzi w przypadku pojawiającego się na terenie obiektu zagrożenia. Może to być nagły spadek napięcia spowodowany przerwą w dostawie prądu czy inne zdarzenie.

Podłączony do baterii centralnej system musi bezwzględnie zadziałać w chwili, w której zawiodą podstawowe źródła zasilania. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji zagrażających nie tylko osobom przebywającym wewnątrz obiektu, ale też środowisku zewnętrznemu.

Oświetlenie awaryjne a kontynuacja pracy

Sprawne oświetlenie awaryjne jest niezwykle ważne w przestrzeni, w której pracę wykonuje się za pomocą różnego rodzaju maszyn. Nagłe przerwanie ich funkcjonowania może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich przebywających na terenie zakładu.

Według przepisów oświetlenie awaryjne powinno działać przez minimum godzinę od chwili uruchomienia. Ma to zapewnić czas konieczny na bezpieczne wstrzymanie rozpoczętych wcześniej procesów.

Droga do ewakuacji

Jednym z rodzajów oświetlenia awaryjnego jest oświetlenie ewakuacyjne. Jego obecność zauważymy bez problemów na terenie różnych obiektów, takich jak szkoły, restauracje czy teatry.

Rozmieszczenie urządzeń systemu ewakuacyjnego podyktowane zostało potrzebą jak najsprawniejszego wyprowadzenia przebywających wewnątrz budynku osób. Oznaczenia te nie tylko wyznaczają drogę ucieczki, ale też wskazują urządzenia, które mogą pomóc przy ewakuacji osób z niepełnosprawnościami.