Technologia

Jak pozbyć się elektrośmieci

Elektrośmieci nie wyrzucamy do zwykłego śmietnika. Oddajemy je do sklepów lub odpowiednich punktów – wie to nawet dziecko. Ale czy na pewno nie ma lepszej alternatywy?

Groźne elektrośmieci

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być niebezpieczny dla środowiska naturalnego. Z tego powodu jest również groźny dla portfela posiadacza – za jego wyrzucenie w nieodpowiednim miejscu może grozić nawet 5 000 zł grzywny!

Gdzie wyrzucić elektrośmieci zgodnie z prawem? Możemy oddać je do sklepów sprzedających ten sam typ produktów (pod określonymi warunkami) lub do instytucji samorządowych. Ale czasem są też bardziej korzystne opcje.

Firmy recyklingowe

Niektóre firmy zajmujące się recyklingiem czy też skupy złomu zaoferują nam drobną kwotę pieniędzy za zużyty sprzęt, z którego wciąż można pozyskać cenne surowce.

Dotyczy to głównie sprzętu elektronicznego lub większych sprzętów AGD zawierających dużo cennych metali.

Zbiórki charytatywne

Niektóre fundacje organizują zbiórki np. zużytych telefonów komórkowych. Pozbywając się kłopotliwego elektroodpadu, możemy wtedy jednocześnie wesprzeć szczytny cel.

Pieniądze np. na leczenie chorej osoby lub utrzymanie bezdomnych zwierząt będą wówczas pochodziły od firmy, która zajmuje się recyklingiem tego typu odpadów.