Maszyny i sprzęt

Co to jest zakuwanie linek stalowych?

Zakuwanie linek stalowych odbywa się przy pomocy prasy hydraulicznej. Trzeba pamiętać o tym, że każde zakucie powinno otrzymać swój własny numer. Widać go następnie w ateście, który jest wystawiany do każdej zakupionej liny stalowej.

Zakuwanie linek stalowych

Firmy regularnie wykonują próby niszczące wykonywanych zakuć, żeby uzyskać pewność, iż zakucia zrobione są w prawidłowy sposób oraz zgodnie z obecnymi normami. Jeśli mowa o zakuciach linek stalowych, to zakuwane są nie tylko liny dźwigowe. W Polsce istnieje wiele firm, które zajmują się zakuwaniem linek stalowych.

Zakuwanie linek stalowych najlepiej przeprowadzać u renomowanych firm, gdzie klient ma gwarancję jakości, potwierdzoną wystawianym certyfikatem. Warto zaznaczyć, że ciężej sprawa wygląda w przypadku zakuwania materiału, który został przekazany przez klienta, bowiem nie można wtedy wystawić na niego odpowiedniego certyfikatu.

Jak odbywa się zakuwanie lin stalowych?

Warto pamiętać, że zgodnie z obecnym prawem każde zawiesie – bez względu na to, czy jest użytkowane na suwnicy bądź dźwigu – musi być poddane szczegółowej kontroli minimum raz w ciągu roku. Zakuwanie lin stalowych jest przeprowadzane przez polskie firmy od wielu dekad. Sam proces jest dość szybki.

W przypadku gdy chcemy zadbać należyty poziom bezpieczeństwa dla ludzi, a także przenoszonych ładunków, zaleca się dodatkową kontrolę, zwłaszcza w przypadku intensywnego stosowania zawiesi.

Firmy, które zakuwają linki stalowe

Na rynku istnieją elastyczne firmy, które oferują szczegółowe kontrole zakuwania linek stalowych. Warto podkreślić, że zakuwarki różnego typu mają wystarczającą siłę zgniotu, żeby można było zacisnąć wszelakie linki stalowe. Oprócz tego zakuwarki z łatwością poradzą sobie z wszelkimi elementami okrągłymi – mowa tutaj o tulejach zaciskowych. Warto zaznaczyć, że prasa umożliwi zakucie tulejek aluminiowych na linach stalowych.

W przypadku szczęk stosowanych do linek stalowych rozmiar należy wybierać w zależności od liny, z jakiej chcemy skorzystać. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku węża. Należy dobrać szczęki najbardziej dopasowane do średnicy, którą chce się uzyskać. Zakuwanie lin stalowych najlepiej przeprowadzać w renomowanych firmach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.