Materiały

Do czego służy druk sublimacyjny?

Sublimacja to przemiana fazowa, która dotyczy bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy. Wykorzystuje się ją do drukowania na koszulkach i na wybranych gadżetach napisów, ciekawej grafiki, albo zdjęć. Najlepiej wychodzi druk sublimacyjny na tkaninach, które mają w składzie wiele poliestru, ale efektownie prezentuje się również na innym materiale.

Drukowanie sublimacyjne i jego zalety

Główną zaletą druku sublimacyjnego jest jego trwałość. Druk sublimacyjny na koszulkach nie blaknie i nie wykrusza się pomimo wielokrotnego noszenia, składania i prania i suszenia na słońcu. Wszystkie te czynności nie mają absolutnie żadnego wpływu na jakość druku.Sublimacja na koszulkach jest bezwonna i ekologiczna, ponieważ wszystkie tusze przygotowywane są jedynie na bazie wody, bez żadnych rozpuszczalników. Dzięki temu gadżety z nadrukami sublimacyjnymi nadają się do pokoju dziecięcego, czy dla alergików. Nadruki sublimacyjne są bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne, dlatego tak chętnie stosuje się je na flagach, które umieszcza się na zewnątrz budynku.

Prawidłowo wykonana sublimacja nie deformuje i nie przypala materiału.

Drukowanie sublimacyjne- jak przebiega?

Pierwszym etapem jest wybranie odpowiedniego motywu, obrazka, grafiki czy zdjęcia. Przenosi się go za pomocą nadruku na papier transferowy. Powstaje lustrzane odbicie wzoru, który ma być przeniesiony na koszulkę, albo inny gadżet. Papier ten przykłada się do produktu i dociska przy pomocy prasy termotransferowej. Sublimacja zachodzi w wysokiej temperaturze i ciśnieniu, które wytwarza prasa. W ten sposób nadruk trafia w miejsce docelowe. Tusze przenikają w głąb włókien poliestrowych, które otwierają się w ciepłe.

Jak rozpoznać Nadruk sublimacyjny?

Ze względu na technologię wykonania nadruk wygląda tak, jakby był częścią materiału i znajdował się w jego wnętrzu. Można go rozpoznać po kolorze podstawowym podłoża, który jest przeważnie biały, albo innego jasnego koloru. Jeżeli materiał jest kolorowy nadruk występuje jedynie w kolorze czarnym.Gadżety z nadrukiem sublimacyjnym są dobrym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby, a także jako dodatki np. do koszy z prezentami, które wręcza się pracownikom z okazji świąt.