Materiały budowlane

Jakie zalety ma ekogroszek?

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się ekogroszek, który pozwala zimą ogrzać niskim kosztem cały dom. Sprawdzony dostawca ekogroszku jest na wagę złota.

Czym jest ekogroszek?

Warto mieć na uwadze, że jest to bardzo wydajny materiał, dlatego sprawdza się lepiej niż węgiel. W Polsce funkcjonuje wiele składów opału, dlatego niektórzy mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego miejsca. Należy jednak pamiętać, że nie trzeba od razu kupować materiału na cały sezon grzewczy. Można najpierw sprawdzić jaki towar ma dostawca ekogroszku i wziąć dwa lub trzy worki. Dzięki temu nie stracimy dużo pieniędzy, jeżeli ekogroszek będzie niskiej jakości. Ważne są oczywiście parametry, na które trzeba zwrócić uwagę kupując ekogroszek.

Najważniejsze parametry

Można w tym miejscu wymienić: wartość opałową, spiekalność, zawartość popiołu oraz zawartość siarki. Kluczowa jest wartość opałowa, która jest określana również mianem wydajności energetycznej ekogroszku. W ten sposób można się szybko dowiedzieć ile energii jesteśmy w stanie uzyskać po spaleniu pewnej ilości materiału. Najlepiej jeśli wartość opałowa wynosi 24 Mj/Kg. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ekogroszek jest produkowany na bazie węgla brunatnego lub kamiennego.

Wykorzystanie ekogroszku

Wysoka kaloryczność sprawia, że do ogrzania domu potrzebna jest mniejsza ilość paliwa. Jest to węgiel, który powstaje tylko z precyzyjnie wyselekcjonowanych złoży. Wielkość ziarna jest mniejsza niż klasycznego węgla. Ekogroszek wykorzystywany jest głównie przy kotłach retortowych, które są w pełni zautomatyzowane. Dzięki temu można codziennie kontrolować piec. Warto także dodać, że ekogroszek ma w składzie mniej popiołu niż węgiel, dlatego emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest zdecydowanie mniejsza. Na jakość paliwa wpływa również wilgotność, ponieważ wilgotny węgiel pali się bardzo ciężko. Należy również pamiętać, żeby zamawiać materiał jedynie u sprawdzonych dostawców, którzy od wielu lat działają na rynku. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych i polecanych źródeł. Dobrym pomysłem jest także zakup kilku worków, żeby sprawdzić jakość materiału. Jeśli ekogroszek będzie nam odpowiadał to potem możemy kupić więcej. Warto również dodać, że na rynku działają także nieuczciwi handlowcy, którzy próbują zarobić pieniądze niskim kosztem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.