Można zaobserwować, że chwytak magnetyczny z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą do czego dokładnie służy wspomniany produkt. Jakie jest jego zastosowanie?
Chwytaki magnetyczne – sposób działania
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany produkt zbudowany jest z dwóch magnesów stałych. Godny uwagi jest fakt, że jeden z nich jest ruchomy, a drugi stabilny. Ponadto pole magnetyczne rozłącza się, a także włącza przy wykorzystaniu odpowiedniej dźwigni.
Warto wiedzieć, że chwytaki nie potrzebują praktycznie żadnego zasilania do działania. W ich konstrukcji wykorzystuje się magnesów neodymowych. Wytwarzają one bardzo silne pole magnetyczne. Oznacza to tym samym, że w bardzo łatwy sposób mogą przyciągać bardzo ciężkie ferromagnetyki. Użytkownik nie powinien mieć większych problemów z obsługą omawianego produktu.
Do czego dokładnie może służyć chwytak magnetyczny?
Należy mieć świadomość, że zadaniem chwytaków magnetycznych jest podnoszenie, przenoszenie, a także transport ferromagnetyków. Czym one jednak dokładnie są? Warto wiedzieć, że w najprostszym możliwym ujęciu wspomniane tworzywa cechują się bardzo silnymi właściwościami magnetycznymi.
Godny uwagi jest fakt, że można je spotkać praktycznie na każdym kroku. Należy do nich bowiem zaliczyć żelazo, kobalt, a także nikiel. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wspomniane właściwości posiadają różne rodzaje stali o odpowiednim składzie. Występuje w nich oczywiście stosunkowo duża zawartość żelaza.
Co jeszcze warto wiedzieć o chwytaku magnetycznym?
Warto wiedzieć, że chwytaki przeważnie stosowane są do podnoszenia elementów, które zostały wykonane ze stali. Ponadto znajdują one ogromne zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu. Mogą służyć do przenoszenia płyt, prętów, szyn czy blach.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany produkt z roku na rok coraz częściej wykorzystywany jest w stoczniach, dokach portowych oraz fabrykach. Nie wszyscy wiedzą, że chwytak magnetyczny ułatwia także pracę w magazynach, warsztatach, gdzie bez żadnego problemu przenosi ciężkie sprzęty. Należy zaznaczyć, że produkt jest niezbędny w hurtowniach stali czy składach. Bardzo trudnym zadaniem jest także wyobrażenie sobie funkcjonowanie złomowiska bez chwytaka.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.