Maszyny i sprzęt

Kontakt elektryczny niejedną ma formę

Można je spotkać praktycznie w każdej przestrzeni mieszkalnej lub użytkowej. Są w sklepach, szkołach, biurach, hotelach, domach, mieszkaniach, internatach. pokojach, kuchniach, salonach, łazienkach, a nawet w piwnicach i strychach. Bez nich ciężko wyobrazić sobie działanie urządzeń elektrycznych. Nie, nie mowa tutaj o prądzie elektrycznym. Tematem niniejszego tekstu będą za to gniazda elektryczne.

Gniazdko elektryczne siedzibą prądu

Kontakty elektryczne mogą się wydawać niezwykle banalnymi urządzeniami. Ich wykorzystywanie jest tak prozaiczne, jak chociażby korzystanie z długopisu, telefony, czy też bieżącej wody. Mimo faktu, iż są powszechnie stosowane i spotykane zasada ich działania, a także względy bezpieczeństwa, jakie należy zachować przy korzystaniu z nich wciąż są tajemnicą. A co dopiero powiedzieć o zasadach właściwego doboru tego typu osprzętu elektrycznego na etapie wykańczania wnętrza.

Decydując się na konkretne gniazda elektryczne warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów. Przede wszystkim już z samego opakowania można wyczytać, czy dane gniazdko elektryczne jest produktem godnym zaufania. Producenci oferujący swoje produkty na europejskim rynku zobowiązaniu są bowiem do spełniania określonych przepisami norm bezpieczeństwa, o czym muszą informować właśnie na opakowaniu.

Nie tylko normy, ważna jest również konstrukcja

Po dokonaniu oględzin opakowania, w jakim znajdują się kontakty elektryczne, należy także zwrócić uwagę na budowę danego produktu. Niewzbudzające zaufania elementy przyłączeniowe do przewodów, luźne części mechaniczne, wyglądający na kiepskiej jakości materiał, z jakiego wykonano gniazdka, czy też budzący wątpliwości sposób spasowania ze sobą poszczególnych elementów to kwestie, które przekreślają wybór danego produktu.

Solidne gniazda elektryczne w dzisiejszych czasach powinny przede wszystkim być wyposażone w złącze przyłączeniowe oparte o mechaniczne dźwignie, a nie o archaiczne zaciski śrubowe. Do tego jakość montażu części składowych powinna być solidna nie wzbudzająca wątpliwości. Uzupełnienie jakości funkcjonalnej i montażowej o dobry wygląd będzie przysłowiową „wisienką na torcie”, która powinna zadecydować o wyborze konkretnego modelu gniazdka elektrycznego.