Technologia

Druk sublimacyjny, po co i na co?

Druk sublimacyjny to prosta i skuteczna technika, która pozwala na przeniesienie wysokiej jakości obrazów na powierzchnie polimerowe. Nadrukowane obrazy są niezwykle trwałe, a kolory żywe i nasycone. Sprawia to, że metoda ta cieszy się ogromną popularnością. Poniższy artykuł opisuje, w jaki sposób powstają nadruki na tkaninach, przedstawia zalety druku sublimacyjnego oraz ograniczenia tej techniki.

Jak powstają nadruki metodą sublimacji?

Najczęściej wykonuje się druk sublimacyjny z zastosowaniem papieru transferowego. Przy użyciu specjalnych farb sublimacyjnych i drukarki można na nim umieścić dowolny wzór. Następnie przy pomocy termo-prasy wydruk przenoszony jest z papieru na materiał docelowy. Zasadnicze znaczenie ma tutaj siła dociskająca i wysoka temperatura. Pod jej wpływem zachodzi zjawisko sublimacji – barwnik przechodzi ze stanu stałego w gazowy i wnika we włókna materiału.

Zalety druku sublimacyjnego

Nadrukowany obraz jest bardzo wyrazisty. Barwy są trwale zamknięte we włóknach tkaniny. Nie schodzą podczas prania ani pod wpływem czynników atmosferycznych. Ponadto nadruk jest idealnie gładki. Materiał nie sprawia wrażenia jakby coś było na nim nadrukowane. Można powiedzieć, że obraz jest wtopiony w tkaninę. Druk sublimacyjny świetnie sprawdza się przy tworzeniu flag reklamowych, toreb reklamowych, koszulek i tym podobnych rzeczy. Zadrukowane materiały przepuszczają powietrze. Dlatego technika ta doskonale nadaje się do znakowania odzieży sportowej. Ponadto nadruk wykonany za pomocą sublimacji jest bezwonny i przyjazny dla środowiska.

Ograniczenia w druku sublimacyjnym

Technika druku sublimacyjnego pozwala na nadrukowanie każdego rodzaju grafiki. Dostępna gamma kolorów jest nieograniczona. Można uzyskać wyrazisty obraz o ostrych krawędziach i intensywnych barwach. Niestety istnieją pewne graniczenia co do materiału, na którym wykonywany jest nadruk. Sublimacja druku może być wykonywana na materiałach poliestrowych. Nadruki na tkaninach bawełnianych bez dodatku poliestru nie są możliwe. Wynika to z tego, że włókna poliestrowe otwierają się pod wpływem temperatury i świetnie pochłaniają kolor. Używane tkaniny powinny być białe, jasnoszare lub kremowe. Wykonanie nadruku na kolorowych materiałach wiąże się z modyfikacją barw. Zaleca się więc, aby na kolorowych tkaninach wykonywać tylko ciemniejsze grafiki.