Maszyny i sprzęt

Na co zwrócić uwagę, wybierając zawiesia linowe?

Przy transportowaniu ładunków o stosunkowo niewielkim ciężarze najczęściej stosuje się zawiesia pasowe. Jeżeli trzeba zmierzyć się z ładunkami powyżej 20 ton warto jednak postawić na niezawodne zawiesia linowe i łańcuchowe, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej. Aby dokonać udanego zakupu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Maksymalny udźwig zawiesi

Jak łatwo się domyślić w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na maksymalny udźwig. Pamiętać należy także o tym, że zawiesia należy umiejętnie dopasować do urządzenia, z którym będzie współpracować. Nieco inne modele używane są przy suwnicach, żurawiach i dźwigach.

Udźwig zawiesi zależy także od sposobu, w jaki zostaną one wykorzystane. Ogromną rolę odgrywa przede wszystkim kąt, który powstaje pomiędzy poszczególnych cięgnami. Aby uniknąć problemów warto przestrzegać instrukcji podanych przez producenta. Na własnym bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać, dlatego też najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów.

O czym należy pamiętać?

Producenci oferują niezawodne zawiesia cięgnowe, pętlowe i modele o obwodzie zamkniętym. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Jeżeli chodzi o zawiesia cięgnowe to są to oczywiście specjalne zawiesia, które wykonane są z kilku odcinków liny. Zawiesia tego typu z jednej strony połączone są zazwyczaj specjalnym ogniwem rozbieralnym, a z drugiej posiadają niezbędne wyposażenie, które służy do podniesienia transportowanego ładunku. Mowa tutaj między innymi o hakach albo szaklach. Zawiesia linowe, jak powszechnie wiadomo, są bezpośrednio zaciskane na ogniwie.

Jeżeli chodzi o zawiesia pętlowe to z kolei są to charakterystyczne zawiesia w których poszczególne cięgna jak sam nazwa wskazuje mają kształt pętli o obwodzie zamkniętym. Zawiesia pętlowe wykorzystywane są głównie do transportowania ładunków, które z różnych przyczyn nie posiadają żadnego punktu zaczepienia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.