Maszyny i sprzęt

Solidworks – rodzaje i typ licencji

Solidworks to kompleksowe narzędzie służące do projektowania przestrzennego. Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje to specjalistyczne narzędzie. Odpowiedź na nie niestety nie jest prosta, gdyż Solidworks cena zależy w głównej mierze od rodzaju i typu zakupionej licencji.

Rodzaje licencji Solidworks

Najpopularniejszą odmianą licencji Solidworks jest wariant wieczysty stanowiskowy. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta, gdyż licencja obowiązuje tylko na jednym stanowisku roboczym (oprogramowanie zainstalowane na komputerze) i to przez cały czas. Można też skorzystać z licencji wieczystej sieciowej, w ramach której użytkownik ma dostęp do narzędzia Solidworks online.

Dzięki niej można korzystać z pełnej funkcjonalności tego programu i to bez konieczności instalacji fizycznego oprogramowania na komputerze. Trzecim rodzajem licencji jest wariant stanowiskowy i czasowy. Polega on na tym, że użytkownik co prawda instaluje fizyczny program, ale dostęp do jego pełnych możliwości jest możliwy tylko przez określony czas (najczęściej rok lub dwa lata).

Typy licencji

W przypadku narzędzia Solidworks cena licencji zależy również od jej typu. Licencja komercyjna występuje najczęściej, gdyż to właśnie z niej korzystają różnego rodzaju firmy. Licencja badawcza jest przeznaczona dla tych podmiotów, które wykonują różnego rodzaju projekty badawcze i naukowe. Mogą z niej korzystać różnego rodzaju instytuty, ale też ośrodki badawcze. Ostatnim typem jest licencja edukacyjna, która – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczona przede wszystkim na użytek szkół specjalistycznych, uczelni wyższych i techników.

Co warto wiedzieć przed zakupem licencji?

Narzędzie Solidworks w wersji online jest przeznaczone głównie dla tych osób, które pracują zdalnie i chcą mieć dostęp do aplikacji z każdego urządzenia i z dowolnego miejsca w świecie. Kolejną kwestią jest czas obowiązywania licencji. Im będzie on dłuższy, tym cena Solidworks za pojedynczy rok będzie nieco niższa. Warto przemyśleć tą kwestię, decydując się na wybór oprogramowana „na próbę”

Podsumowując, ceny licencji narzędzia Solidworks bardzo trudno określić, gdyż zależą one od wielu różnych zmiennych, które trzeba uwzględnić przy zakupie programu.