Maszyny i sprzęt

Wiercenie w betonie – jak się do tego zabrać?

Beton należy do bardzo twardych i odpornych materiałów, w którym ciężko jest wykonać jakiekolwiek otwory. W dużej mierze wpływa na to nie tylko jego twardość, ale również gęstość, a także fakt, że jest bardzo wytrzymałym spoiwem. Dlatego do wiercenia betonu (np. w celu instalacji puszek) użytkownik będzie potrzebował najwyższej jakości, wytrzymałych i odpornych sprzętów.

Wiercenie betonu – od czego zacząć?

Tak inwazyjna obróbka betonu wymaga szczególnej ochrony użytkownika, dlatego na początku powinien on zastosować odpowiednie środki ochrony osobistej. Przede wszystkim należy postępować według poniższych zaleceń:
– wyposażyć się w odpowiednią ochronę oczu,
– za pomocą specjalistycznych czujników sprawdzić przebieg kabli w ścianach,
– używać jedynie ostrych i niestępionych wierteł (te ostatnie mogą doprowadzić do uszkodzenia wiertarki),
– sprawdzić przewód zasilający maszyny do betonu,
– zmiana kierunku obrotów wiertarki może nastąpić po wyłączeniu urządzenia – nigdy nie można tego robić w trakcie wiercenia,
– warto zadbać o porządek i od razu sprzątać kurz po wywierconych otworach,
– należy dobrze dobrać prędkość obrotową do materiału – im jest on twardszy, tym prędkość powinna być niższa,
– jeśli wiertło się zaklinuje, wówczas należy wyłączyć urządzenie i spróbować wyjąć wiertło,
– trzeba pamiętać o odpowiednich chłodzeniu wierteł, np. przez zanurzanie go co jakiś czas w specjalnym oleju chłodzącym,
– wiercenie w ścianie nośnej może spowodować osłabienie całej konstrukcji, dlatego warto sprawdzić przed rozpoczęciem pracy, która ściana jest nośna, a która działowa.

Wiercenie betonu i odpowiedni sprzęt do pracy

Niestety, ale takie maszyny do betonu jak wiertarki na nic się nie przydadzą – tutaj trzeba postawić na bardziej specjalistyczny sprzęt w postaci młotowiertarki. Te z kolei są najczęściej wyposażone w tzw. udar pneumatyczny, który generuje ruchy przód-tył. W ten sposób narzędzie samodzielnie dobiera odpowiednią siłę nacisku dlatego nie wolno dociskać go do ściany.
Obróbka betonu wymaga również odpowiednich wierteł wysokiej jakości. Tutaj najlepszym wyborem będą wiertła koronowe, których ostrza są umieszczone po zewnętrznej stronie wiertła. Ponadto składają się one również z elementów diamentowych, które w znacznym stopniu wydłużają ich żywotność. Dla małych otworów dobre będą wiertła widiowe.
Na wyposażeniu użytkownika powinien znaleźć się również uchwyt wiertarski, jak również ogranicznik, który ogranicza głębokość wiercenia do tej, która została wcześniej określona przez użytkownika.

Wiecej na stronie: http://wierceniebetonu.com/