Materiały budowlane

Piła taśmowa (przecinarka) w profesjonalnej obróbce metali

Do cięcia metalu konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. W profesjonalnej obróbce elementów metalowych używane są piły taśmowe – przecinarki.

Piły taśmowe w obróbce metali

Piła taśmowa jest rodzajem piły, która do cięcia stosuje metalową taśmę wykończoną ząbkami. Taśma przesuwana jest za pomocą napędu mechanicznego z wykorzystaniem dwóch, trzech lub czterech kół.

Ze względu na jednolity posuw taśmy zębatej możliwe jest uzyskanie równego cięcia. Dzięki zastosowaniu wąskiego ostrza można także uzyskać nieregularne, złożone kształty, również przy cięciu pod kątem.

Piły taśmowe stosowane są do cięcia wielu materiałów. Wśród dostępnych urządzeń znajduje się piła taśmowa do metalu, która pozwala na cięcie rur, profili oraz materiałów pełnych wykonanych z różnych typów metali.

Rodzaje pił taśmowych do metalu

Przecinarki taśmowe przeznaczone do cięcia metali to szeroka gama urządzeń o zróżnicowanych konstrukcjach. Wśród nich znajdują się poniższe:

– Ręczne przecinarki do metalu,
– Półautomatyczne piły taśmowe do metalu,
– Automatyczne piły taśmowe do metalu,
– Piły taśmowe pionowe,
– Dwukolumnowe poziome piły taśmowe.

Dobór odpowiedniego typu piły taśmowej pozwala na wykonanie precyzyjnych, szybkich cięć różnych elementów. Największy poziom precyzji zapewnia automatyczna Piła taśmowa do metalu CNC, która sterowana jest komputerowo. Najtańsze w zakupie są ręczne piły taśmowe.

Przecinarki do metalu – podstawowe parametry

Dobierając piłę taśmową do metalu, należy zwrócić uwagę na kluczowe elementy określające parametry jej pracy.

– Posuw piły taśmowej – siła nacisku piły,
– Odchylanie ramienia piły i przesuwane imadło – pozwalają na wykonanie cięcia pod kątem,
– Dostępne prędkości taśmy – podawane w m/min, bezstopniowa regulacja szybkości,
– Zakres cięcia – podawany na okrągło, na płasko, po kwadracie,
– Wymiary piły taśmowej,
– Moc silnika urządzenia,
– Sposób naciągu taśmy,
– Wydajność układu chłodzenia.

Odpowiednio dobrana piła taśmowa do metalu będzie mogła zapewnić właściwą wydajność pracy z różnymi rodzajami materiałów.

Zakup przecinarki do metalu

Przecinarki – piły taśmowe do metali oferowane są bezpośrednio przez producentów i przez sklepy dostarczające maszyny do obróbki.

Z ofertami producentów można zapoznać się na ich stronach internetowych, gdzie publikowane są również dokładne specyfikacje sprzedawanych urządzeń.