Materiały budowlane

Koks – najlepsze energia w dobrej cenie

Koks to paliwo uzyskiwane poprzez koksowanie węgla kamiennego w temperaturze sięgającej nawet 1200 stopni Celsjusza. Koks charakteryzuje się wyższą wartością opałową niż zwykły węgiel i to właśnie dzięki temu ponownie wraca do łask, stając się coraz bardziej popularnym materiałem opałowym.

Zalety opalania koksem

Jedną z głównych zalet stosowania koksu opałowego jest jego wydajność. Materiał ten ma dużo większą wartość energetyczną niż drewno czy węgiel. Dodatkowo, na korzyść stosowania koksu przemawia jego cena, która jest porównywalna z ceną węgla.

Koks to także niezwykle czyste paliwo, które nie zabrudzi naszego domu. Palenie koksem wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom ekologii – podczas spalania koksu, do atmosfery nie dostają się szkodliwe substancje lotne.

Koks stanowi idealne rozwiązanie dla osób, dla których liczy się oszczędność, ale także bezpieczeństwo stosowanego opału.

Kiedy zdecydować się na palenie koksem?

Koks będzie najbardziej odpowiedni do ogrzewania starszych, często nieszczelnych budynków. Koks do spalania potrzebuje duże ilości powietrza – im mniej intensywnie pali się koks, tym szybciej i łatwiej wygasa.

Przy zdecydowaniu się na opalanie koksem, trzeba pamiętać także o tym, że materiał ten nie może być zastosowany we wszystkich typach kotłów. Przy ogrzewaniu koksem najlepiej sprawdzą się kotły żeliwne.

Kto zajmuje się sprzedażą koksu?

Sprzedaż koksu prowadzi wiele firm. Koks jest dostępny zarówno w ofercie dużych sklepów, ale nie tylko, jego sprzedażą zajmują się także mniejsze, prywatne przedsiębiorstwa. Sprzedaż koksu prowadzą także lokalne sklepy budowlane. Ich wadą jest jednak to, że bardzo często oferują jedynie możliwość zakupienia niewielkich ilości koksu.

Sprzedaż koksu to także domena prywatnych dystrybutorów stacjonarnych. Dzięki zakupowi u prywatnego przedsiębiorcy zyskujemy pewność najwyższej jakości produktu. Firmy te są zazwyczaj bardzo dobrze znane i posiadają wieloletnią renomę, która gwarantuje bezpieczeństwo i najwyższą klasę energetyczną zakupionego produktu.

Trzeba pamiętać również o tym, że na rynku, oprócz zwykłego koksu opałowego, występują także jego przemysłowe odmiany. Koksy odlewnicze, wielkopiecowe i metalurgiczne nie nadają się do użytku domowego, a ich omyłkowy zakup może łączyć się ze stratą sporej ilości pieniędzy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari