Materiały

Dobry klej UV do szkła – jakie powinien mieć właściwości?

Klejenie szkła to prawdziwe wyzwanie. Problemem jest tu nie tyle jakość połączeń, ile przede wszystkim kruchość szkła. Problem ten można częściowo rozwiązać poprzez zastosowanie specjalistycznego kleju. Jego właściwości – o ile są odpowiednio dobrane – pozwalają na uzyskanie żądanego efektu. O jakich właściwościach tu mowa?

Klej musi się lać!

Klej UV do szkła to specjalistyczna substancja, która (jak sama nazwa wskazuje) utwardza się w momencie padania na nią promieni ultrafioletowych. Dzięki temu tafle szkła można kleić bezpośrednio na świetle słonecznym, co przekłada się na szybsze schnięcie i lepszą wydajność. To jednak nie wszystko. Dobry, ultrafioletowy klej do szkła powinien również posiadać odpowiednią konsystencję.

Jeśli jego struktura będzie odpowiednio lejąca, to z powodzeniem wpłynie on w praktycznie każdą szparę. Co ciekawe, wielu producentów jasno definiuje ten parametr kleju. Jak? Chociażby poprzez określenie, jak wąską szczelinę będzie mógł on wypełnić. Dobry klej będzie skuteczny nawet w przypadku szczelin o szerokości 0.2 mm!

Różne odmiany kleju

Dobry klej uv do szkła występuje w różnych odmianach. Choć większość z nich to produkty utwardzające się na skutek oddziaływania promieni ultrafioletowych, to na rynku można również znaleźć specjalne składniki, które należy wymieszać z klejem w celu uzyskania jego naturalnych zdolności klejących.

Jest to istotne zwłaszcza w kontekście łączenia przyciemnionych szyb, które hamują część promieni UV. Można też zastosować klej o znacznie większej gęstości (również i one utwardzają się za pomocą światła) lub też produkty o zwiększonej odporności na oddziaływanie wilgoci. Jednym słowem – wybór jest ogromny.

Przezroczystość i inne parametry

Dobrej jakości kleje UV do szkła powinny być przede wszystkim przezroczyste. I choć jest to truizm, to wielu kupujących wciąż o tym nie pamięta. Kleje powinny mieć odpowiednią tolerancję dla niskich i wysokich temperatur. Najlepiej, jeśli utrzymują one wysoką skuteczność połączenia w temperaturach od -40 do +120 stopni Celsjusza.

Podsumowując, opisywane kleje do szkła posiadają właściwości, których nie da się zastąpić ich standardowymi (i zwykle tanimi) odmianami. Dzięki temu finalny użytkownik będzie miał pewność, że jakość uzyskanego połączenia będzie trwała przez wiele lat i to niezależnie od warunków otoczenia.