Materiały

Skład węgla – jaki wybrać?

Klienci, którzy w okresie grzewczym poszukują odpowiedniego opału do swoich pieców centralnego ogrzewania, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że znalezienie wysokiej jakości węgla wcale nie jest takie łatwe. Dobry opał powinien mieć właściwe parametry fizykochemiczne, które gwarantują, że będzie oddawał odpowiednie ilości ciepła.

Jakie kwestie wziąć pod uwagę wybierając skład węgla?

Każda osoba, która chce kupić opał do domowego pieca, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo istotną kwestią jest to, czy wybrany Skład węgla posiada zadaszenie. Jeśli jest go pozbawiony, węgiel narażony jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, które znacznie mogą obniżyć jego właściwości. Warto wspomnieć również o tym, że wystawienie węgla na deszcz bądź też śnieg zwiększa jego wagę, przez co klient, który chce kupić jego określoną ilość, otrzyma go o wiele mniej. Trzeba dodać także, że zawilgocony opał pali się o wiele gorzej i oddaje mniejsze ilości ciepła.

Klienci powinni mieć świadomość tego, że każdy skład opału na ich życzenie powinien udostępnić informacje o pochodzeniu sprzedawanego węgla. Wszystko po to, by nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk, kiedy to sprzedawca wystawia tani towar pochodzący zza wschodniej granicy jako produkt krajowy. Bardzo często jakość tego typu opału jest dramatycznie kiepska.

Dobry węgiel – czyli jaki?

Wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy skład węgla, by na własne oczy przekonać się, że wybór opału jest naprawdę szeroki i zróżnicowany. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by kupić najlepszej jakości węgiel w korzystnej cenie.

Pierwszym parametrem, na jaki koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest wartość opałowa węgla. Określa ona wydajność energetyczną opału, a także podaje, ile energii otrzymuje się w trakcie procesu jego spalania.

Właściciele pieców rotorowych powinni także zwrócić uwagę na spiekalność węgla, którą trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego gatunku. Trzeba zaznaczyć, że wysoka spiekalność węgla często przekłada się do zmniejszenia efektywności jego spalania, a także decyduje o bezawaryjnej pracy pieca rotorowego.

Jak widać, znalezienie zaufanego składu węgla wcale nie jest takie łatwe.