Technologia

Jakie właściwości powinna posiadać idealna taśma HSS do pił?

Cięcie metalu to bardzo wymagający proces, który wymaga zastosowania właściwych do tego celu narzędzi. Piła taśmowa do metalu jest tylko swoistym napędem dla taśmy, która jest prawdziwym narzędziem roboczym. Co zatem warto wiedzieć o niej? Jakie są jej najważniejsze parametry?

Metal to nie metal?

Od razu należy podkreślić, że taśmy do pił taśmowych nie dzielą się tylko na te, które przeznaczone są do drewna i na te, za pomocą których tnie się stal lub metal. Bardzo często zdarza się, że producenci tychże rozwiązań działają dość niestandardowo i oferują taśmy przeznaczone wyłącznie do konkretnych produktów. Jak to zatem wygląda w praktyce?

Często jest tak, że taśma do drewna może również ciąć niektóre metale. Dotyczy to zwłaszcza tych metali, które są dość miękkie. Trudno żądać, aby piła do drewna poradziła sobie np. z płytą żelazną. Zdarza się jednak, że czasem taśmy te są przeznaczone do cięcia elementów wykonanych ze stosunkowo miękkiego aluminium lub miedzi.

Taśmy bimetalowe

Czasem zdarza się, że piła taśmowa do metalu musi zostać „uzbrojona” w taśmę bimetalową. Rozwiązanie to (choć niewątpliwie dość oryginalne) to jednak ma swoje zalety. Oznacza to, że taśma taka składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest elastyczna taśma nośna, która zapewnia możliwość łatwego odkształcania się podczas pracy.

Drugą taśmą jest taśma szybkotnąca. Wykonuje się ją z dość sztywnego metalu, który jednak zapewnia możliwość w miarę łatwego cięcia niektórych metali, a także stali. Taśma ta jest bardzo twarda, a nawet hartowana. Obydwie warstwy łączy się ze sobą np. za pomocą połączenia laserowego. Dzięki temu taśma charakteryzuje się dużą niezawodnością i stabilnością.

Ukształtowanie taśmy

Taśma do pił taśmowych powinna posiadać określony kształt. Taśmy przeznaczone do drewna wyróżniają się najczęściej dość dużymi zębami, które łatwo przecinają strukturę drewna. Z kolei taśmy przeznaczone do stali posiadają dużą liczbę ząbków na cal, co pozwala ograniczyć przeciążenia w trakcie cięcia.

Podsumowując, piła taśmowa do metalu może i jest funkcjonalnym narzędziem pracy, ale to sama taśma jest przyrządem tnącym. Rolą piły jest jedynie wprowadzenie jej w ruch, dzięki któremu może ona ciąć wybrane detale.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.nom.