Materiały

Zdrowe i ekologiczne alternatywy dla węgla

Ogrzewanie domu węglem to najpopularniejsze rozwiązanie nie tylko w Polsce, ale w większości państw Europy. Od wielu dekad trwa proces odchodzenia od tego paliwa na rzecz zdrowszych i bardziej ekologicznych alternatyw, ale z pewnością potrwa to przynajmniej kilka lat. Mimo wszystko warto jak najprędzej pomyśleć o innych rozwiązaniach, bowiem sytuacja na rynku węgla może stawać się coraz gorsza.

Problemy dla osób palących węglem

Węgiel jest z jednej strony powszechnie dostępnym surowcem. Profesjonalne składy takie jak Alpari.com.pl od lat oferują klientom w całej Polsce dostawy w korzystnych cenach. W sezonie 2022/23 sytuacja jednak ulegnie znacznemu pogorszeniu.Duży wpływ ma na to przede wszystkim wojna na Ukrainie rozpoczęta na w lutym 2022 roku. Wynika z tego poważny kryzys energetyczny i rosnące ceny surowców opałowych. Węgiel jest jednym z głównych surowców doświadczonych przez ten kryzys.

Zapasy węgla nie są nieograniczone

Inną kwestią jest fakt, że węgiel jest paliwem nieodnawialnym. Jego zasoby są co prawda nadal bardzo duże, ale prędzej czy później ulegną wyczerpaniu. Już teraz wiadomo, że być może za kilka dekad dostęp do niego stanie się ogromnym problemem.Dodatkową kwestią jaka przemawia na niekorzyść węgla jest fakt, że paliwo to w czasie spalania emituje wiele szkodliwych substancji. Od dawna wiadomo, że palenie węglem ma bardzo zły wpływ na nasze środowisko naturalne. Smog, z jakim zmaga się wiele polskich miast, wynika w dużym stopniu właśnie z faktu, że wielu ludzi w swoich domach pali w piecach węglem.

Co zamiast węgla?

Trudno jest z dnia na dzień całkowicie zrezygnować z węgla. Wymaga to przede wszystkim dodatkowych inwestycji w nowe piece czy modyfikacje instalacji grzewczych w domu. Równocześnie wydatek taki prędzej czy później się zwróci. Przykładem lepszego i zdrowszego paliwa opałowego może być pellet. Charakteryzuje się on dobrą wydajnością w spalaniu, a przy tym jest całkowicie bezpieczny dla środowiska. Warto szukać takich przyszłościowych paliw, bowiem dalsze uzależnianie się od węgla w dłuższej perspektywie nie ma już większego sensu.