Środowisko

Gdzie wyrzucać żarówki zwykłe i świetlówki?

Recykling żarówek jest bardzo ważny, gdy pozwala dbać o naszą planetę i powtórnie wykorzystywać tworzywo, z którego są wykonane żarówki, bez generowania niepotrzebnych strat.

Gdzie wyrzucać żarówki? – segregacja zwykłych żarówek

Aby pozbyć się zwykłych żarówek, można skorzystać z kilku sposobów ich utylizacji. Warto zapoznać się z informacjami o najbliższych punktach odbioru odpadów, w tym elektrośmieci. Na terenie każdej gminy takie punkty powinny się znaleźć. Ponadto żarówki, które nie posiadają szkodliwych substancji mogą być wyrzucone do specjalnych pojemników na zużyte żarówki, które znajdują się w niektórych sklepach z oświetleniem. Kiedy nie ma możliwości oddania zużytej żarówki do specjalnych punktów, ostatecznie można ją wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Oczywiście mowa tu o żarówkach zwykłych, które nie posiadają szkodliwych substancji.

Świetlówki – gdzie je wyrzucać?

Warto wiedzieć, Gdzie wyrzucać żarówki, a szczególnie świetlówki. Są one szczególnym przypadkiem, gdyż posiadają rtęć i nie mogą być wyrzucone do pojemników na odpady, które mamy w swoich domach.Przepalone świetlówki należy przechowywać do momentu utylizacji i oddać do sklepu w przypadku zakupu nowej. Stłuczoną świetlówkę należy ostrożnie sprzątnąć, wszystkie elementy włożyć do worka i szczelnie zawiązać. W takiej formie należy zawieźć ją do punktu składowania odpadów.

Oczywiście można dać drugie życie żarówkom. Szczególnie popularne są różne formy ozdób i dekoracji zrobionych z tradycyjnych żarówek.