Środowisko

Nieoczywiste, ale pomocne narzędzia

Wyposażenie warsztatu może być bardzo zróżnicowane. Bez względu na to, czy mowa jest o przydomowym warsztacie majsterkowicza, czy też profesjonalnym warsztacie samochodowym, jego wyposażenie w głównej mierze zależy od zainteresowań właściciela takiego obiektu. To w końcu przecież właśnie ta osoba będzie na co dzień korzystała ze wszelkich przedmiotów, jakie tam zgromadzi.

Warsztatowy 'must have’

Oczywiście jest pewna grupa narzędzi, która powinna znaleźć się w każdym warsztacie. Do tego zbioru z całą pewnością można zaliczyć młotki, wkrętaki i śrubokręty, klucze płaskie i nasadowe, wkrętarki, szczypce i kombinerki, a także pilniki, nożyki i inne drobne narzędzia ręczne.

Choć każdy warsztat może zajmować się całkowicie czymś innym, to wymienione powyżej narzędzia z powodzeniem sprawdzą się w każdym z potencjalnych profili działalności. Po prostu ich użyteczność jest na tyle duża, że znajdą zastosowanie praktycznie w każdych warunkach.

Mniej typowe narzędzia

Oprócz narzędzi ogólnego zastosowania, a także narzędzi przeznaczonych dla konkretnych branż można wyróżnić jeszcze jedną grupę. Na roboczo można nazwać ją mianem 'narzędzi pomocniczych’, a do tego zbioru z całą pewnością można zaliczyć chociażby chwytak magnetyczny.

Każdy majsterkowicz z pewnością nieraz zetknął się z sytuacją, w której pracując w trudno dostępnym miejscu – chociażby w komorze silnika samochodowego – zdarzyło mu się upuścić drobny element, który wpadł w zakamarek, do którego nie było dostępu dla ręki. Chwytak magnetyczny w takich momentach sprawdza się wręcz idealnie.

Dodatkowa, magnetyczna ręka

Zasada działania chwytaka magnetycznego jest niezwykle prosta. Giętkie ramię, w jakie wyposażone jest to narzędzie, zakończone jest magnesem o znacznej sile przyciągania. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie ramienia chwytaka do nawet niezwykle trudno dostępnego miejsca.

Uzbrojony w magnes chwytak daje możliwość wyciągnięcia nawet najdrobniejszego elementu, o ile oczywiście taki element jest choćby w części wykonany z metalu. Sprawnych kilka ruchów wykonanych chwytakiem magnetycznym pozwoli na wyciągnięcie zguby nawet ze studzienki kanalizacyjnej, o ile oczywiście upuszczony przedmiot znajduje się w odległości umożliwiającej dosięgnięcie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.