Technologia

Akumulator nimh – co warto o nim wiedzieć?

Czy tradycyjne baterie odchodzą do lamusa? Można by tak stwierdzić patrząc na coraz większą popularność, jaką cieszą się w ostatnim czasie akumulatory nimh. Skąd takie wnioski? Bierze się to z tego, iż akumulatory Ni-MH są wielokrotnego użytku, można je po prostu wiele razy ładować. Tak więc akumulatorki te są znacznie tańszą opcją.

Akumulator nimh a nicd

To, że zakup akumulatora nimh jest bardziej opłacalny niż wielokrotny zakup baterii już wiemy. Możliwość ich ponownego ładowania sprawia, iż zakupu dokonujemy raz na dłuższy czas. Ponadto omija nas problem kłopotliwego recyklingu zużytych już baterii.

Akumulator nimh, czyli niklowo-wodorkowy, zastąpił starszej generacji akumulator nicd, czyli niklowo-kadmowy. Do produkcji starszej wersji stosuje się kadm. Inaczej jest w przypadku akumulatorów nimh, w których to użyty jest stop metali, takich jak nikiel, magnez, aluminium i kobalt.

Zalety akumulatorów nimh

Akumulatory nimh mają szereg zalet, a to dlatego, że zastosowano do ich produkcji nowszy stop metali. Są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska. Dzieje się tak, ponieważ do ich wytwarzania nie stosuje się szkodliwego kadmu.

Akumulator nimh cechuje się także wyższą pojemnością i gęstością, przy zachowaniu tego samego rozmiaru baterii co nicd. Najważniejszą jednak zaletą tychże akumulatorów jest to, że można je ładować wiele razy.

Zastosowanie akumulatorów Ni-MH

Akumulatory nimh najczęściej stosowane są do budzików, pilotów, zegarów ściennych oraz latarek, czyli urządzeń zużywających niewiele energii.

Ze względu na możliwość aż 1800 ładowań, można je także stosować do lampek choinkowych.