Technologia

Andon

Andon jest swego rodzaju nowością na rynku. Jeżeli jesteśmy posiadaczami samochodu Toyota, powinniśmy mieć jakąkolwiek świadomość na temat tej nowej technologii. Niniejsza metoda jest stosowana w Systemie Produkcyjnym Toyoty. Ma ona naprawdę bardzo dużo korzyści, o których mowa będzie w dalszej części tekstu.

Czym jest tak naprawdę andon i czy ta technologia dotyczy nas wszystkich?

Jeżeli chodzi o andon, to polega on na tym, że kontrolnie wizualizuje się proces indukcyjny. Tablica, którą pracownicy zawieszają nad produkcyjną linią za pomocą najróżniejszych świateł oraz dźwięków kontroluje cały proces, jak i w razie czego natychmiastowo reaguje na wszelkiego rodzaju awarie. Jeżeli światełko świeci się na zielono – oznacza to, że wszystko idzie po naszej myśli i można jak najbardziej nadal produkować części do samochodów. Jeżeli natomiast słyszymy sygnalizację dźwiękową i widzimy żółty kolor na andonie – należy przerwać wszystkie prace i sprawdzić co się dzieje. Gdy cała produkcja (maszyna) staje – światło zamienia się w kolor czerwony i jest właśnie tego koloru do momentu, aż awaria zostanie znaleziona, jak i usunięta.

Andion – jaka jest jego historia?

Wyraz ”Andion” jest zapożyczony z języka japońskiego i oznacza po polsku ”sygnalizator”. Dzięki niemu operatorzy od razu widzą czy wszystko jest w magazynie w porządku i w razie czego mogą oni zareagować. Jeżeli jakiekolwiek działania odbiegają od przyjętych norm – tacy operatorzy mają o wiele więcej czasu na swoją reakcję, jak i spada między innymi ciężar z ich barków – mogą pracować bez większego stresu.

Najnowocześniejsza technologia Toyoty.

Technologia Toyoty stworzyła bardzo dobry system, z którego są nie tylko zadowoleni wszyscy pracownicy, ale także sami twórcy. Póki co niniejszy system działa bez zarzutów i naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Jakie są największe korzyści płynące z andonu? Po pierwsze wiąże się to ze zmniejszeniem kosztów, ponieważ jest o wiele mniej wszelkich odpadów. Dawniej pociągało się za sznurki albo linki, które znajdowały się na miejscu pracy. Dzisiaj nie trzeba tego robić, ponieważ twórcy niniejszego systemu dali nam o wiele lepszą możliwość – automatyczna tablica, która sama daje nam znać o ewentualnych awariach. Już coraz częściej jesteśmy zastępowani przez automaty oraz roboty. Nie wiem czy aby na pewno jest to korzystne rozwiązanie. Jest jednym z nowszych rozwiązań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo