Technologia

Co musisz wiedzieć o wyrzucaniu starej elektroniki?

Chyba w każdym gospodarstwie domowym można znaleźć różnego rodzaju elektrośmieci. W końcu XXI wiek to era elektroniki, a zużyte sprzęty można spotkać na każdym kroku. Nie można jednak wyrzucać ich byle gdzie, ponieważ grozi to grzywną w wysokości nawet 5000 złotych. Zatem gdzie wyrzucić elektrośmieci? Czy koniecznie trzeba się ich pozbywać?

Jakie przedmioty zaliczają się do elektrośmieci?

Pojęcie elektroodpadów jest bardzo szerokie, ponieważ istnieje niezliczona ilość sprzętów elektronicznych. Do elektrośmieci zalicza się między innymi zużyte baterie, komputery, telefony, silniki elektryczne, a także sprzęty RTV AGD, na przykład pralki i lodówki.

Elektrośmieciem można też nazwać odpady, które niegdyś służyły jako część większego mechanizmu elektronicznego. Dlatego też stara stacja dysków CD z komputera, choć w całości wykonana z metalu, musi zostać wyrzucona tam, gdzie wyrzuca się elektroodpady.

Gdzie wyrzucić elektrośmieci według prawa?

Najczęściej wybieranym przez Polaków miejscem depozytu elektrośmieci są specjalne kontenery rozstawione w różnych częściach miast. Ponadto regularnie przeprowadza się liczne zbiórki oraz inne akcje pośredniczące w wyrzucaniu takich odpadów.

Warto też pamiętać, że elektrośmieci przyjmowane są w niemal wszystkich sklepach z elektroniką. Przed wizytą ze sprzętem większych gabarytów dobrze jest jednak spytać właściciela sklepu, czy na pewno go przyjmie. W końcu nikt nie chciałby zawozić starej lodówki do sklepu na próżno.

Czy koniecznie trzeba wyrzucać stary sprzęt?

Praktyka pokazuje, że elektrośmieci nie muszą wcale zalegać na strychu lub w garażu, jeżeli nie zostaną wyrzucone. W Internecie można znaleźć wiele kreatywnych rozwiązań, które pozwolą znaleźć praktyczne zastosowanie dla starego sprzętu.

Dobrym przykładem takiego postępowania jest sadzenie roślin w żarówkach, robiąc z nich małe terrarium roślinne. Poza tym wprawiony mechanik będzie w stanie wyciągnąć ze starego sprzętu co lepsze części i przełożyć je do innego.