Technologia

Druk sublimacyjny – czym się charakteryzuje?

Druk sublimacyjny to prosta technika, która pozwala otrzymać świetne efekty. Dzięki niej możesz wydrukować swoje logo, reklamę czy hasło na niemal każdej powierzchni polimerowej. Na czym polega metoda druku sublimacyjnego i jakie są jej zalety?

Sublimacja druk – na czym polega?

Druk sublimacyjny to prosta technika druku cyfrowego. Pozwala przenosić na materiały wzory skomplikowanej, charakteryzujące się wysoką jakością, a przy tym jej koszty nie są duże. Dzięki niej możliwe jest przenoszenie wzorów na powierzchnie takie jak materiały poliestrowe, podkładki pod mysz, kubki.

W druku sublimacyjnym stosuje się specjalne tusze sublimacyjne, czyli barwniki, które wiążą się w istocie jedynie z włóknami poliestrowymi. Tusz zostaje podgrzany w termoprasie podczas dociskania wzoru do tkaniny, dzięki czemu dochodzi do dwóch najistotniejszych reakcji. Otóż pod działaniem wysokiej temperatury włókna poliestrowe otwierają się, przyjmując barwnik, który przenika do ich wnętrza. Pod wpływem gorąca barwnik zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy i w tej formie przyjmowany jest przez materiał. Wraz ze spadkiem temperatury włókna poliestrowe ulegają zamknięciu, przyjmując barwnik na stałe. Dzięki takiemu procesowi nadruk na tkaninie naniesiony metodą druku sublimacyjnego jest niezwykle trwały, jakby wdrukowany w tkaninę.

Sublimacja druk – zalety

Druk sublimacyjny wyróżnia się licznymi zaletami przy niewielkiej ilości wad. Nic dziwnego, że to obecnie najpopularniejsza metoda nanoszenia nadruku na tkaninę, ale i na inne materiały promocyjne. Najbardziej doceniane przez klientów zalety sublimacji druku to:
– wysoka trwałość – nie blaknie, nie spiera się i nie pęka;
– nadruki, czy to napisy, czy skomplikowane obrazki, możemy tworzyć i edytować za pomocą prostych, podstawowych programów graficznych – brak konieczności posiadania specjalistycznego, drogiego oprogramowania;
– termoprasę i całe niezbędne oprzyrządowanie można kupić dość tanio – za około 1000 funtów, czyli około 5000 złotych;
– technika daje możliwość stosowania niemal każdego koloru;
– drukowanie jest szybkie – trwa jedynie kilka sekund;
– również proces przygotowania wzoru i materiału do druku nie jest czasochłonny – gdy masz już swój wybrany wzór, nadruk na tkaninie czy innym materiale to sprawa kilku chwil;
– rynek nadruków sublimacyjnych nieustannie się poszerza, dając nowe możliwości i stając się dostępnym dla każdego.