Technologia

Jakie roboty kartezjańskie wykorzystywane są w przemyśle?

Dzięki ekonomicznej automatyzacji wielu przedsiębiorców może prowadzić zdrową rywalizację nawet ze swoimi największymi konkurentami. Nowoczesne roboty kartezjańskie są nie tylko bardzo szybkie i niezawodne, ale również niesłychanie precyzyjne.

Szerokie zastosowanie

Nowoczesne roboty kartezjańskie wykorzystywane są jako funkcjonalne systemy sortowania albo jak pick & place. Na rynku dostępne są roboty dwuosiowe i trzyosiowe, które poradzą sobie nawet na dużych przestrzeniach roboczych.

Aby przetrwać na rynku po roboty przemysłowe sięgają nie tylko małe, ale również duże firmy. Bez automatyzacji procesów bardzo trudno jest myśleć o szybkim rozwoju.

Ekonomiczna automatyzacja dzięki bezobsługowym robotom kartezjańskim

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się roboty kartezjańskie, które oparte są na bezsmarowym napędzie i specjalnej technice liniowej. Nowoczesne roboty są bardzo proste w programowaniu, dzięki czemu bez żadnego większego problemu można je idealnie dostosować do indywidualnych potrzeb poszczególnych przedsiębiorców.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nowoczesne roboty mogą być konfigurowane i montowane zdalnie. Roboty tego typu odgrywają kluczową rolę przy automatyzacji pomiarów i testów oraz przy wielu technikach laboratoryjnych i analitycznych. Ich sporym atutem jest także to, że znacząco zwiększają technikę bezpieczeństwa.

Czym tak naprawdę są roboty kartezjańskie?

Kartezjańskie roboty najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak popularne roboty przemysłowe, które najczęściej składają się z kombinacji kilku różnych osi liniowych. Urządzenia tego typu pomagają w realizacji wielopoziomowego ruchu. Najczęściej wykorzystuje je się do zadań pozycjonowania albo jako niezawodne stanowiska pomiarowe.

Najpopularniejszymi robotami kartezjańskimi są przede wszystkim roboty liniowe, które stosowane są przede wszystkim w pionowych płaszczyznach roboczych, gdzie cała oś pionowa zamontowana jest bezpośrednio wózkiem do osi poziomej. Roboty, które wykonują ruch w kierunku XY nazywa się potocznie robotami kartezjańskimi niskoprofilowymi albo powierzchniowymi. Wyróżnić można także kartezjańskie roboty przestrzenne, które wykonują ruch w kierunku XYZ.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.